'SAD je na strani Slovenije i Hrvatske, mi smo saveznici'

Vijesti 01. srp 201717:35 > 17:36
N1

Gost programa N1 televizije bio je Hoyt Brian Yee, pomoćnik tajnika za europska pitanja u State Departmentu odgovoran za središnju i i istočnu Europu. U razgovoru s Ivanom Dragičević kazao je koja je pozicija SAD-a kad je u pitanju arbitražni spor Hrvatske i Slovenije.

Znamo da ste na dan donošenja odluke arbitražnog suda u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije bili na sastanku s hrvatskim premijerom Plenkovićem. Vidjeli smo priopćenje američkog veleposlanstva u Zagrebu. Koje je stajalište Washingtona, State Departmenta o tom pitanju?

Ako ste vidjeli priopćenje našeg veleposlanstva, veleposlanice Noyles i njezina tima, onda vam je naša pozicija poznata. To je pozicija koju već imamo godina. Uvjereni smo kako Hrvatska i Slovenija mogu naći rješenje za ovo pitanje. Vjerujemo da dvije NATO saveznice, dvije članice EU-a koje dijele toliko toga, ne samo povijesno, nego i zajedničkih interesa u gospodarskim i sigurnosnim odnosima, dakle vjerujemo da dvoje saveznika mogu naći rješenje.

Vidimo da su sada u kontaktu, obje vlade rade na tome da nađu rješenje. Sada je važno da se taj dijalog nastavi i također da se izbjegnu svi mogući incidenti koji bi mogli isprovocirati situaciju i odvući je na put koji ne bi bio od pomoći.

Ponavljam, uvjeren sam da dvije zemlje mogu naći rješenje.

Atmosfera u javnosti je takva da se govori kako su „SAD na našoj strani“, neka druga zemlja „na njihovoj“. Kako to komentirate?

Mi smo uz obje strane. Ponavljam, mi smo saveznici i Slovenije i Hrvatske. SAD su se čvrsto obvezale prema obje zemlje, a to je obveza saveznika, obveza članku 5., tako da mi imamo veliku investiciju u sigurnost i stabilnost i prosperitet i Hrvatske i Slovenije. Imamo veliko povjerenje u obje zemlje, obje vlade i njihove sposobnosti da nađu rješenje, da nađu put prema naprijed. I na to ih ohrabrujemo.

Najavljen je prvi bilateralan susret hrvatske predsjednice s predsjednikom Trumpom u sklopu summita Inicijative tri mora u Varšavi. Što možemo očekivati od tog sastanka i na koji način SAD podupiru inicijativu?

Vjerujemo da je ovo jako dobra prilika u bilateralnom aspektu. Mogućnost susreta predsjednika Trumpa s hrvatskom predsjednicom da iz prve ruke od nje čuje njezinu viziju za Hrvatsku, ali također i za regiju. To je šansa za predsjednika Trumpa da objasni prioritete SAD-a u Europi. Interese SAD-a u Europi koja je cjelovita i mirna, povezana i u smislu transporta i komunikacija i energetike.

Mislimo da je to dobra šansa za razmjenu mišljenja i na mulitilateralnoj razini sa svim zemljama koje sudjeluju u Inicijativi tri mora. Da se s obje strane Atlantika shvate mogućnosti. Trgovinske, prilike za investicije, da se ojačaju veze koje bi ojačale sponu „sjever-jug“, svih zemalja prostora ta tri mora, ali i šire.

Očito, mi ne vidimo to u smislu nekog ekskluziviteta ili podjele, već jačanja prostora u kojem ima puno zajedničkih interesa, u kojem još ima prostora za suradnju u trgovini i sigurnosti. Drago nam je da će predsjednik jedan od prvih posjeta Europi provesti u središnjoj Europi, koja je bliska SAD-u, ali i koja je suočena s izazovima. Prije svega po pitanju sigurnosti, na istočnoj granici NATO-a, kako kažemo. Ali i kao regija koja pokušava ojačati svoje ekonomije, koja pokušava naći nove načine da proširi suradnju s SAD-om, kao partnerima i saveznicima s kojima dijeli mnoge zajedničke interese.

Spomenuli ste energetiku. Znamo da je jedan od ključnih energetskih i infrastrukturnih projekata za Hrvatsku, LNG terminal. Jedna od baltičkih država, Litva investirala je u LNG također. Koji je američki interes u našoj regiji u smislu energetike i energetskih projekata?

Američki interes u Europi je prije svega razvijanje veza s Europom kao našim sigurnosnim partnerom, trgovinskim partnerom, partnerom koji širi sigurnost i stabilnost izvan transatlantskog područja.

Naši najbliži saveznici su u Europi. Najvažniji trgovinski odnosi su u Europi, tako da da, želimo da se ta suradnja proširi na svako drugo moguće polje, uključujući i energetiku.

Predsjednik je jučer održao govor u kojem je izrazio interes u širenju američkog izvoza energije globalno, uključujući Europu. Naša namjera je da pomognemo američkoj ekonomiji, no također mislimo kako će trgovina s Europom biti od koristi našim europskim partnerima.

Energetska sigurnost je na američkoj i europskoj agendi već nekoliko godina, mislimo da je napravljen napredak u diversifikaciji izvora i puteva u Europi, no još ima puno posla.

I jedan od ključnih projekata diversifikacija izvora opskrbe plinom za Europu je LNG terminal na Krku.

O tom projektu se priča već puno godina, drago nam je da ima nekog napretka. Razumijemo da bi vlada mogla napraviti neke ključne odluke i prelaska na novi korak razvoja projekta. Siguran sam da će se ta tema naći na stolu u Varšavi, kako bi se čestitalo Hrvatskoj na njenom napretku, kako bi je se ohrabrilo da krene naprijed što prije moguće. Voljeli bismo da se završi brzo kao projekt u Litvi, koji je već pokazao velike koristi, i sam se isplatio. Mislimo da će to biti velika prednost i sa energetsku sigurnost i ekonomiju same Hrvatske, ali i za središnju Europu, ali i druge zemlje koje će moći uvoziti LNG kroz Hrvatsku.

Bilo je puno sumnji u uključenost nove američke administracije prema jugoistoku Europe, vaš aktivnosti posljednjih mjeseci pokazale su kako su SAD i dalje vrlo, vrlo prisutne. Koje su poruke koje ste dali drugim zapadnobalkanskim državama koje nisu NATO i EU članice kao Hrvatska i Slovenije, poput Srbije, na inauguraciji čijeg predsjednika ste bili, zatim BiH, Kosovu i Makedoniji, koja sada ima novu vladu.

Naša prva poruka je da SAD ostaju predane osnaživanju odnosa koje imamo u ovoj regiji. Da se naše politike tijekom naših nekoliko administracija proteklih desetljeća nisu mijenjale i to stoga što su bazirane na američkim interesima i vrijednostima koje se nisu promijenile.

Mi i dalje vjerujemo u demokraciju, vladavinu prava, temeljne slobode.. U osnaživanju ovog dijela svijeta, važno je da imamo zemlje koje su spremne i voljne biti partneri s SAD-om, s NATO saveznicima u regiji, ali i dalje – u Afganistanu, Iraku, Siriji. Jako sam zahvalan kontribucijama koje zemlje poput Hrvatske daju koaliciji za borbu protiv ISIS-a, kako bi u Siriji pomagale u borbi protiv terorizma, kako bi pomagale na Kosovu i drugim zemljama regije gdje još ima puno posla po pitanjima sigurnosti, pomažući tim zemljama na putu kojim je Hrvatska uspješno prošla, da se priključe NATO-u i EU.

Vjerujemo da je važno da SAD budu partner ovoj regiji. To je u našem interesu i vjerujem da je to u interesu regije.

Druga poruka zemljama koje se žele pridružiti NATO-u i EU jest da je to moguće, vrata NATO-a su otvorena.

Ono što sam čuo od mojih europskih saveznika je to da je proces proširenja i dalje utemeljena perspektiva za te zemlje koje su spremne učiniti potrebne reforme, političke, ponekad i ekonomske žrtve, kako bi postigli visoke standarde tih institucija.

Vjerujemo kako je važno i za nas i za te zemlje da nastavimo ohrabrivati i vlade i građane tih zemalja da naprave te reforme. Ne primarno kako bi se priključili, nego kako bi postigli iste standarde, ekonomske, životne, mogućnosti, napretka. Tako da postoji nada za mlade, mlade građane tih zemalja, koji sada na žalost odlaze u druge europske zemlje, u SAD, trebamo građanima u državama koje teže euroatlantskim integracijama reći ako oni i njihovi izabrani predstavnici nastave raditi ekonomske i političke reforme, oni također imaju mogućnost priključiti se tim institucijama i imati bolji životni standard.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.