Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović predložit će u ponedjeljak kandidata za predsjednika Vrhovnog suda. Saborski Odbor za pravosuđe trebao bi u samo pet dana provesti raspravu i pričekati mišljenje opće sjednice Vrhovnog suda te zatim izglasati predsjednika Vrhovnog suda.
Nasljednika predsjednika Branka Hrvatina koji je Vrhovni sud vodio 12 godina predsjednica će predložiti u ponedjeljak. Kolinda Grabar Kitarović već je ranije razgovarala s nekoliko kandidata i, kako kažu izvori, za svoj je izbor pokušala postići širi koncenzus. No, jedan od kandidata u subotu je odustao – predsjednik zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić.
“U posljednjih nekoliko tjedana izložen sam orkestriranim i naručenim napadima u medijima, a zbog dvadesetogodišnjeg poznanstva sa notornim Zdravkom Mamićem”, navodi Turudić u pismu kojim se obratio predsjednici i dodaje da prijateljstvo s Mamićem nikada nije negirao, ali i da nikada nije sudjelovao u ijednoj odluci vezano za njega te da odustajanjem želi olakšati predsjednici.
“On je kontroverzan sudac, ali s Turudićem znamo na čemu smo, njegovi stavovi su javni i transparetni. Za razliku od brojnih drugih sudaca koji šute, a ne mislim da su mnogo drugačiji od njega”, upozorava novinarka Jutarnjega lista Ivanka Toma.
Uz Turudića, spominjalo se i neka druga imena poput onoga Đure Sesse, suca Vrhovnog suda i predsjednika Udruge hrvatskih sudaca. No nakon što predsjednica objavi svoj izbor, ostatak procedure mora se dogoditi brzo.
Naime, mandat Hrvatinu ističe 19. srpnja, a Sabor se zbog ljetne stanke raspušta najkasnije 15. srpnja što znači da je ostalo svega pet dana – i da neće biti vremena za dugu javnu raspravu.
Na prijedlog predsjednice, Opća sjednica Vrhovnog suda, dakle svi suci tog Suda te saborski Odbor za pravosuđe moraju dati svoje mišljenje, a zatim glasa Sabor i potrebna je obična većina pa je jasno da predsjednika Vrhovnog suda mora amenovati i premijer.
Miljenić: Sramotno je da se sve radi u zadnji čas
Kad primi prijedlog s Pantovčaka, u roku dva dana će se održati sjednica Odbora, a u petak može biti glasanje pa tehnički vremena ima. No, je li taj kratak rok – koji je inače, kažu mnogi, i dosadašnja praksa – dobra praksa?
“Sramotno je da se sve radi u zadnji čas i nemam opravdanje za to, nego da je to pokušaj izbjegavanja javne rasprave o kandidatima”, upozorava predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe i bivši ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
“I ovoga puta se sudbenu vlast ne doživljava kao jedna od tri grane vlasti i kao ravnopravnu državnu vlast, nego se doživljava kao treća vlast koja mora biti sluga u odnosu prema zakonodavnoj vlasti i izvršnoj vlasti – sve ostavlja jako ružnu sliku”, zaključuje odvjetnik i bivši predsjednik Vrhovnog suda Krunislav Olujić.
Olujić: Trebalo bi ograničiti broj mandata predsjedniku Vrhovnog suda
Izbor predsjednika najvišeg suda u državi izrazito je politički. Mišljenje sudaca Vrhovnog suda je savjetodavne prirode, a osim što po zakonu tu funkciju može obavljati osoba koja čak ni ne mora ni niti sudac, već imati 15 godina iskustva kao pravosudni dužnosnik, odvjetnik ili javni bilježnik, nije definirano po kojim kriterijima predsjednika Vrhovnog suda bira predjednik pa cijeli sustav izbora nije dovoljno niti normiran, niti transparetan.
“Ta osoba mora dobiti placet javnosti, to se ne smije odigravati ovako ispod pulta, na brzinu, ja tebi, ti meni, i sad ga instaliramo”, ističe Miljenić.
Mandat traje četiri godine, no broj mandata nigdje nije ograničen, a što bi po mišljenju mnogih također trebalo promijeniti. “Možda bi se trebalo ograničiti na dva uzastopna mandata, mislim da je to i previše”, smatra Olujić.
GRECO, najvažnije europsko antikorupcijsko tijelo još je 2013. Hrvatskoj preporučilo da promijeni sustav tako da smanji neprimjeren utjecaj politike. Tri godine kasnije isto je tijelo zaključilo da preporuku, koja inače nije obvezujuća, Hrvatska nije provela. Ministarstvo pravosuđa vodi o tome računa, kažu da rade na izmjenama koje će adresirati preporuke. No te bi izmjene trebale u proceduru do kraja godine pa će i ovoga puta predsjednik Vrhovnog suda biti izabran po istim pravilima kao i dosad.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.