Politički porazi natjerali su ih na privatni biznis. Obojica su krenula ambiciozno: jedan uz najavu da “ide nešto i zaraditi”, drugi s idejom o “think-tank” institutu kakav u Hrvatskoj zapravo nije postojao.
Kada se podvlači crta nakon prvih desetak mjeseci njihovih postpolitičkih, poslovnih karijera, čini se da je Tomislav Karamarko zaposleniji i transparentniji oko svoje nove karijere, nego što je to Zoran Milanović.
Nakon najave da “ide nešto i zaraditi jer od ovoga (politike) to teško može”, bivši premijer i predsjednik SDP-a osnovao je početkom studenog 2016. tvrtku za konzalting EuroAlba Advisory, puštao je glasine da želi politički savjetovati vladu Albanije ili neke druge države kandidatkinje na putu prema članstvu u EU, ali u nedavnom intervjuu za Jutarnji list nije uspio niti navesti niti barem opisno reći da ima ijednog takvog klijenta.
“Bavim se savjetovanjem, mislim da moje iskustvo, znanje pa i kontakti mogu pomoći mnogima koji su zainteresirani, i od toga živim. S detaljima su upoznati Porezna uprava i poslovni partneri, i to je sve što mislim reći. No, nema tu ničega misterioznoga”, kazao je tada Milanović.
Za razliku od Milanovića, Karamarko je u svibnju 2017. u tekstu za europski politički portal Euractiv pokušao objasniti čime se planira baviti njegov novoosnovani Institut za sigurnost i prosperitet Hrvatske, a u lipnju se pohvalio kako je ISPH pokrenuo suradnju s jednim od najvećih američkih “think-tank” instituta, Heritage Foundationom.
Milanović u protekla dva dana nije uzvraćao na pozive Večernjeg lista da razgovara o tome čime se točno njegova tvrtka bavi, a Karamarko se spremno odazvao i u telefonskom razgovoru objasnio kako je zadovoljan početkom rada svog instituta, iako priznaje da je “sve to još u povojima”.
“ISPH je neovisan, nestranački institut u koji je dobrodošao svatko tko želi dobro svojoj zemlji i ima stručno znanje o pitanjima važnima za Hrvatsku”, kaže bivši predsjednik HDZ-a.
“Što se tiče politike, nisam joj rekao zbogom. I ovo čime se sada bavim je politika, ali ne moram raditi kompromise, svađati se s kadrovima, nego se mogu baviti krucijalnim problemima s kojima je Hrvatska suočena”, dodao je Karamarko.
Milanović je za direktora u svoju tvrtku EuroAlba Advisory nedavno doveo Dinka Sutona, bivšeg poslovnog tajnika SDP-a, no ni direktor nam nije mogao odgovoriti na pitanje čime se tvrtka točno bavi i tko su joj klijenti.
“Nisam ovlašten davati izjave, morate pitati vlasnika. Ne bih htio dobiti otkaz”, rekao je Suton. Na pitanje je li moguće, s obzirom na to da vlasnik Zoran Milanović u intervjuu nije odgovorio na to pitanje, da EuroAlba zapravo još uvijek nema nijednog klijenta kojeg savjetuje, Suton je odgovorio: “Da nema nijednog klijenta, vjerojatno bi se firma ugasila. A možda ih ima stotinu…”
Neslužbeno, od izvora bliskih Zoranu Milanoviću doznaje se da je on s jednom osobom podijelio informaciju da mu je u poslu “krenulo”, s drugom osobom da ima ugovor s nekom energetskom tvrtkom iz Njemačke, a treći sugovornik kaže da Milanović i privatno o svom poslu govori kao i u nedavnom intervjuu: tako da ne kaže ništa.
Neslužbeno se u kuloarima govorilo da bi konzultantsku “gažu” Milanović mogao pronaći i kod Ivana Čermaka, vlasnika Croduxa kod kojeg se zaposlio i bivši Milanovićev ministar obrane Ante Kotromanović.
“Nemamo za sada nikakvu poslovnu suradnju. Ali kad bismo ga trebali, angažirali bismo ga”, rekao je Čermak Večernjem listu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.