'Na pitanje naše volonterke temeljem kojeg Zakona se maloljetnik protjeruje, s obzirom da ilegalni ulazak nije razlog za protjerivanje, ukoliko osoba ima namjeru tražiti međunarodnu zaštitu, policijski službenik na 192 je odgovorio "Pustite vi zakon, gospođo.'
Članak 8. Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti kaže: “Državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva koja je nezakonito ušla u Republiku Hrvatsku, a došla je izravno s područja na kojem je proganjana u smislu članka 20. ovoga Zakona ili je izložena ozbiljnoj nepravdi u smislu članka 21. ovoga Zakona, neće se kazniti zbog nezakonitog ulaska ili boravka ako bez odgode izrazi namjeru te opravda razloge nezakonitog ulaska ili boravka.”
Unatoč tome što zakon kaže i unatoč iskazanoj namjeri maloljetnog djeteta bez pratnje smještenom u Domu za odgoj Dugave da zatraži međunarodnu zaštitu, hrvatska policija mu je uskratila tu mogućnost te mu je Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo Rješenje o protjerivanju iz zemlje, uz deportaciju u Bosnu i Hercegovinu, javlja organizacija Are You Syrious.
”Maloljetnik je u Hrvatsku ušao sa tuđim dokumentom, no mnoge osobe su primorane upravo na to, jer ne mogu dobiti vlastite dokumente od države koja ih proganja i koja im krši prava. Neposjedovanje dokumenata ili posjedovanje tuđih/lažiranih dokumenata zakonski nije razlog za deportaciju te smatramo da se ovdje radi o kršenju, ne samo hrvatskih zakona, već i Europske konvencije o međunarodnoj zaštiti.
Na pitanje naše volonterke temeljem kojeg Zakona se maloljetnik protjeruje, s obzirom da ilegalni ulazak nije razlog za protjerivanje, ukoliko osoba ima namjeru tražiti međunarodnu zaštitu, policijski službenik na 192 je odgovorio “Pustite vi zakon, gospođo.” Pitamo se koga hrvatska država može zaštiti kada se oglušuje na vlastite zakone?”, pišu iz AYS.
”Smatramo kako su nedostatak međusektorske suradnje i razumijevanje vlastitih nadležnosti u odnosu prema izbjeglicama, a pogotovo djeci-izbjeglicama u ovom slučaju rezultirali kršenjem prava i interesa djeteta. Naime, Centar za socijalnu skrb Novi Zagreb i Dom za odgoj Dugave se unatoč zakonskim okvirima i ovlastima za zaštitu prava djeteta nisu suprotstavili postupku deportacije maloljetnika kada su o tome obaviješteni. Posebice zabrinjava reakcija Centra za socijalnu skrb koji je izjavio našoj volonterki, na zahtjev naše organizacije za dodjeljivanje skrbništva kako bi se djetetu omogućilo traženje međunarodne zaštite, da “sigurno policija ima neki razlog zašto ga želi prisilno udaljiti u BIH i da se oni ne mogu uplitati u rad policije”.
Maloljetnik je, uz pomoć prevoditeljice, iskazao namjeru našoj organizaciji o traženju međunarodne zaštite te mu, prema njegovom navodu, nije pružena informacija o mogućnosti traženja međunarodne zaštite u Hrvatskoj prilikom prethodna dva puta kada je razgovarao s prevoditeljima. Danas ujutro odveden je u pratnji granične policije i socijalne skrbnice u pravcu Slavonskog Broda, no, nakon službenog maila upućenog od strane naše organizacije (ne od strane CZSS Novi Zagreb) Centru za socijalnu skrb Samobor, dobili smo informaciju da će biti vraćen natrag u Dom za odgoj djece i mladeži Dugave.
Udruga Are You Syrious? zahtijeva da Ministarstvo unutarnjih poslova obustavi postupak deportacije te da maloljetniku omogući postupak povodom zahtjeva za azil. Pozivamo Centar za socijalnu skrb i Dom za odgoj Dugave da postupe u interesu maloljetnika te da se založe za obustavljanje njegove deportacije u BIH, pruže mu zakonom zajamčenu socijalnu skrb te apeliramo na njih da uvijek i bez zadrške sprečavaju kršenje prava i interesa djece, naročito ako to čine druga državna tijela. Skrećemo pozornost i kako upravo Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti definira postupak za podnošenje zahtjeva za međunarodnom zaštitom te da Ministarstvo unutarnjih poslova tek nakon zaprimanja zahtjeva može donijeti odluku o njegovoj osnovanosti, što u ovom slučaju, prema informacijama koje smo dobili nije učinjeno”, navode iz AYS.