"Tri su teoretske mogućnosti rješavanja spora sa Slovenijom"

Vijesti 17. ruj 201710:24 > 10:25
N1

Je li hrvatska diplomacija kao i koncept vanjske politike u rasulu? Predsjednica i premijer ne mogu se složiti oko nekih važnih strateških i taktičkih poteza, odnosi s gotovo sve do jednom susjednom zemljom su u pogoršanju.

U Točki na tjedan su o tome govorili bivši ministri vanjskih poslova – Vesna Pusić, ministrica vanjskih poslova u Vladi Zorana Milanovića i njezin nasljednik – Miro Kovač, ministar vansjkih poslova u Vladi Tihomira Oreškovića.

Potkraj rujna trebali sastati u Zagrebu sastati Andrej Plenković i Miro Cerar. Može li najavljeni susret donijeti pomake u odnosima Hrvatske i Slovenije?

“Vjerujem da može. Mislim da je to jedini način. Nerješavanje i odugovlačenje problema je prostor za usijane glave s jedne i druge strane, a koje nemau apsolutno nikakvu odgovornost ni prema svojim zeljama ni prema realnosti i pokušavaju čak sugerirati da bi moglo doći do sukoba što je ne bezumno, nego opasno jer uvijek neki luđak može to izazvati. Moje mišljenje je da se ova teme može zatvoriti, mislim da je upravo to i način – razgovor između dvaju šefova vlada”, rekla je Pusić.

Kovač smatra da kod Cerara postoji dobra volja, ali da nije problem u njemu.

“Cerar kao predsjednik želi doći, ali isto ima kolege u stranci i tu postoji pritisak. Uvjeren sam da ćemo nastaviti biti s njima u dijalogu. Cerar je jučer opet dao izjavu da će Slovenija jednostrano ići implementirati odluku arbitraže. Tri su teoretske mogućnosti rješavanja spora. Prvo je implementacija arbitraže što je za nas nemoguće, takvu odluku je donio i Sabor. Drugo je Međunarodni sud, a to pak Slovenci ne žele. Ostaje jedina, treća mogućnost, a to je da razgovaramo o rješenju. Ako ne možemo dogovoriti granicu, možemo mehanizam upravljanja Piranskim zaljevom. Takvih aranžmana ima i drugdje u svijetu.”

Sličan model predlaže i još jedan bivši ministar vanjskih poslova Davorin Rudolf.

“Ja bih volio da se to dogodi, ali sam realist. Vidim da Cerar ima dobru volju, ali kažem, u stranci je to druga priča. Imate i Erjavca i njegovu stranku, stranku Janeza Janše… Ne vjerujem da će biti moguće dogovoriti granicu na moru, jedino možemo dogovoriti mehanizam upravljanja”, smatra Kovač.

Vesna Pusić navodi da politički tajming nikad nije dobar, da su uvijek negdje izbori, ali vjeruje da je moguće postići dogovor.

“Moje je mišljenjem da ukoliko su se dva premijera u stanju dogovoriti oko režima u Piranskom zaljevo, ako mogu postići dogovor oko načina ribarenja pa i ekološke zaštite, da se to sa slovenske strane može implementirati kao prihvaćanje arbitraže, a u hrvatskoj kao bilateralni dogovor”, rekla je Pusić.

“To iziskuje odluku Sabora. Sabor je odbio arbitražu, moramo biti legalisti. Možemo sa Slovencima razgovarati kako upravljati zaljevom, ali granicu ne utvrditi na način na koji predlaže arbitražni sud”, veli Kovač.

“Treba li to ići pred Sabor ili ne, mislim da je podložno raspravi, ali ne vidim da problem to ide prema Saboru. Gledajući s naše strane to nije implementacija arbitražne odluke”, dodaje Pusić.

Kovač je na kraju na glasio da su ipak najvaćniji ljudi koji žive na tom području.

“Naravno da moramo riješiti pitanje upravlljanja zaljeva, ali Sabor je taj koji odlučuje o granicama. Treba smiriti strasti, kolege iz Slovenije trebaju shvatiti da se u prvom redu mora brinuti o ljudima koji tamo žive i poslovne subjekte koji tamo posluju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.