Dok u Hrvatskoj traju rasprave o potrebi zakonskog definiranja simbola totalitarnih režima, kojima se u posljednjem činu pridružio i IDS te traži zatvorsku kaznu za isticanje fašističkih simbola, u što uključuju i ustaški pozdrav 'za dom spremni', zanimljivo je vidjeti kako se sankcionira veličanje zločinačkih režima izvan RH
U Njemačkoj, zemlji kojoj je stvoren nacionalsocijalizam, kao i u Austriji, koja je bila sastavni dio Reicha, odmah nakon kraja Drugog svjetskog rata zabranjeni su isticanje i upotreba nacističkih simbola. Recimo, u Njemačkoj isticanje nacističkog pozdrava, podignute desnice u zrak uz priloženi pozdrav ‘Heil Hitler’, može rezultirati kaznom od šest mjeseci zatvora.
U Austriji se otišlo toliko daleko da su zabranjene i registarske oznake koje podsjećaju na zločinački nacionalsocijalistički režim.
Zastupnički dom talijanskog parlamenta prošlog tjedna prihvatio je zakon kojim se zabranjuje javno pokazivanje fašističkih i nacističkih simbola nakon niza incidenata u zemlji. Zakon predviđa zatvorsku kaznu od šest mjeseci do tri godine za fašističko ili nacističko salutiranje te pozdrave, prodavanje fašističkih i nacističkih suvenira ili širenje takve propagande na internetu. Kako bi stupio na snagu, još treba potvrdu Senata, piše Tportal.
U Švicarskoj i Švedskoj isticanje nacističkog pozdrava svrstava se u kategoriju zločina iz mržnje, ali je 2014. godine Vrhovni sud Švicarske presudio da osoba nije prekršila proturasistički zakon ako je gesta samo osobno uvjerenje. No i dalje se radi o kaznenom djelu promicanja rasističkih ideologija. U većini slučajeva prekršitelji se kažnjavaju novčanim kaznama.
Rumunjska je 2015. godine donijela zakon kojim je zabranila poricanje holokausta.
Spomenimo na kraju to da u Sjedinjenim Američkim Državama ne preferiraju zabrane, što se jasno moglo vidjeti na skupu bijelih supremacista u gradu Charlottesvilleu, koji je završio nasiljem i smrću jedne osobe, a na kojem su slobodno nošena nacistička obilježja, piše Tportal.