Plenković uputio packu Murganić zbog Obiteljskog zakona

Vijesti 28. ruj 201710:47 > 10:55
Ilustracija

Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona koji je od jučer u javnoj raspravi već je podignuo veliku buru, a na njega se osvrnuo i premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade.

“Napravit ćemo novi metodološki iskorak pri čemu nacrti propisa, a u ovom trenutku ne ulazim u meritum, neće moći više ići u postupak savjetovanja na sadašnji način jer su to dokumenti koji nisu prošli ni koordinaciju niti ih vidi predsjednik Vlade niti Ured (Vlade)”, najavio je Plenković na početku Vlade.

Dodao je da će u Vladi morati “malo ojačati koheziju stavova” jer mu se čini da takvi dokumenti, posebice oni koji imaju političke, financijske i neke druge implikacije, mogu izazvati veliku pozornost, a tek su u vrlo vrlo ranoj, inicijalnoj fazi rasprave.

Stoga je potrebna, smatra, puno kvalitetnija koordinacija na razini Vlade jer smatra da se u ranoj fazi zakonodavnog procesa izazivaju prevelike političke turbulencije “o tekstovima koji nisu prošli nikakav oblik koordinacije”.

Naveo je da je u posljednje vrijeme bilo nekoliko takvih slučajeva te uputio apel ministrima “da dobro procjenjuju akte koje donose individualno i puštaju u javnost prije nego oni prođu bilo kakav oblik koordinacije na tijelima Vlade”.

Takav sustav očito postoji godinama, a da bi se izbjegle problematične situacije, promijenit će se takva metodologija “kako se ne bi dogodilo da su akti vani, a da ih Vlada ni na koji način formalno nije vidjela”, kazao je premijer na početku sjednice uoči koje je Prijedlog novog Obiteljskog zakona izazvao žestoku lavinu reakcija u javnosti.

Naime, Prijedlog novog Obiteljskog zakona koji je u srijedu upućen u javnu raspravu prvi put donosi definiciju obitelji, a ona glasi: “U smislu ovog Zakona obitelj čine: majka, otac i njihova djeca, majka s djetetom odnosno otac s djetetom iako ne žive zajedno, te ostali srodnici koji s njima žive.

Ukratko, ako nema djece, nema ni obitelji. No, i dio obitelji u kojima žive djeca više neće biti obitelj po Obiteljskom zakonu. Radi se o djeci koju odgajaju dvije istospolne osobe. Iako po Zakonu o životnom partnerstvu onaj istospolni partner koji nije roditelj djeteta ima u određenim uvjetima pravo na tzv. partnersku skrb, koja je gotovo izjednačena s roditeljskom, novi Obiteljski zakon jasno im poručuje da oni obitelj – nisu.

Upitno je jesu li prema novoj definiciji obitelj i bake i djedovi s unucima koje odgajaju nakon što su im roditelji preminuli, a sasvim sigurno se obiteljima više ne smatraju udomitelji i djeca koju odgajaju, bez obzira na to imaju li biološki majka i otac ikakve veze s tom djecom.

Prijedlog zakona koji je izazvao lavinu žestokih reakcija komentirala je uoči sjednice Vlade i resorna ministrica Nada Murganić: “Željeli smo donijeti jasniji, sažetiji zakon. Prvi put se uvela definicija obitelji koja je izazvala velik interes … Definicijom obitelji ne omalovažavamo osjećaje, niti pravo na obiteljski život prema vlastitom nahođenju … Zakon će biti mjesec dana na javnoj raspravi i iskristalizirat će se mišljenja”.

Vidjeli smo koliko je bilo problema kod rastave, kod dodjeljivanja roditeljske skrbi … zaista je vrijeme za zakon koji će precizirati obaveze svih nas kada smo ili u bračnoj ili u obiteljskoj zajednici. To je svrha – zaštititi obitelj, prije svega djecu. Savjetovanje o razvodu nije pritisak da se odustane od razvoda, ali treba zaštititi i brak, dodala je. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.