U N1 studiju uživo gostovali su ekonomski analitičar Damir Novotny i novinar Dražen Ćurić.
“U Lex Agrokoru svoj interes i svoje zadovoljstvo mogu naći vjerovnici, dobavljači, Vlada, velike banke, a onda će taj račun platiti hrvatski porezni obveznici. Ja da sam suvlasnik i veći dioničar Kraša isto bi podržavao ovaj zakon. Marica Vidaković je bila bliska suradnica Ivice Todorića, Kraš je imao povlaštenu poziciju, plasirao svoje proizvode po višim cijenama, Ivica Todorić je sada propao, i sada uskače država i Krašu će isplatiti 85% potraživanja. Bojim se da ovo što se dogodilo malim dobavljačima, iz kredita koje je Ramljak podigao namirit će se veliki i onda dolaze na red porezni obveznici. I zato smatram da je potrebno da se osnuje saborsko istražno povjerentsvo”, smatra Ćurić.
Dodaje da se malo govori o tome tko je protiv istražnog povjerenstva.
“Bivši ministri financija, Ivan Šuker i Slavko Linić. Cijeli ovaj postupak oko Agrokora vodi bivša ministrica financija, koja je itekako upoznata što je radio Agrokor i što su radile Vlade, i HDZ-ove i SDP-ove, da bi pomogle Agrokoru. I HDZ i SDP ovo rade s figom u džepu. I meni se čini da jedan dio napada na Bernardića dolazi iz krugova koji su protiv istražnog povjerenstva. Što su čekali do sada? O državi koja je pomogla stvoriti gospodarskog monstruma trebali smo raspravljati prije 6 mjeseci. Sumnjam u neovisnost povjerenstva, ako se osnuje. Moguće će formalno biti osnovano, pa zamagljeno. Sjećam se 80-tih godina istražnog povjerenstva o aferi pšenica. Najprije se otvoreno razgovaralo, pa su svi zašutjeli”, rekao je.
Ćurić tvrdi da se na političkoj sceni stvaraju se dva pola – oni koji su za to da se ovaj gordijski čvor razmrsi i oni koji su za prikrivanje te da će to utjecati na iduće izbore.
Kada se dovodio lex Agrokor njegov pobornik nije bio ekonomski analitičar Damir Novotny.
“Mislim da je bilo bolje i korisnije promijeniti stečajni zakon i da se sve to vodi kroz institucionalni okvir, a ne ad hoc političko-institucionalni okvir, međutim kad je zakon usvojen njega se treba i poštivati.”, rekao je Novotny te dodao:
“Mislim da ovi vjerovnici koji su sada okupljeni oko privremenog vijeća su bili jako ovisni o Konzumu kao distributivnom kanalu i da se njima čini da su dobili predah. Međutim, katkad je bolje da se taj gordijski čvor presiječe odmah. Ako ostane i 50 posto od Konzuma u konačnici bit će dobro. Gospođa Vidaković je prokuristica u Krašu, dakle nije predsjednica Uprave što bi bilo logično da predsjednik Uprave bude tu izložen. Agrokor nije privatna kompanija nikad bila. To je paradržavna kompanija i rješavala je za državu neke stvari koje netko drugi ne bi riješio. Primjerice, podizanje Belja i tih istočnoslavonskih poljoprivrednih kombinata koji su se našli u prilično neugodnom položaju nakon rata, nisu imali dovoljno kapitala za proizvodnju. Više od jednog desetljeća Konzum je sijao lažnu iluziju da se po tim cijenama može hrvatskim potrošačima prodavati. Vidimo što je učinila konkurencija. Agrokor je važna kompanija ali nije točno da bi uzdrmao cijeli gospodarski sustav Hrvatske. Kreditni rejting se popravio unatoč krizi Agrokora.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.