Premijer Andrej Plenković našao se u kolopletu teških situacija, barem je pet političkih mina s kojima se suočava, a najteži napad na Vladu, posebice potpredsjednicu Dalić, dolazi od nekadašnjeg najmoćnijeg gospodarstvenika, danas blogera Ivice Todorića.
Ciljanim napadima bivšeg šefa Agrokora na Martinu Dalić posredno je izložen i premijer Plenković, kao i cijela Vlada, a nakon ljetnog zatišja slučaj Agrokor ponovno je udarna vijest, piše Večernji list.
Ivica Todorić iz dana u dan iznosi sve teže optužbe na račun potpredsjednice Vlade, premda (još) ne nudi i konkretne dokaze, no unatoč tome uspio je nametnuti sumnju u postupak i okolnosti izrade i aktivacije lex Agrokor.
Sve to koristi i saborska oporba (posebice SDP i Most), koja od HDZ-a i premijera traži odgovore na pitanja koja na svom blogu postavlja Ivica Todorić.
“Ako Plenković dopusti da padne Martina Dalić, onda pada i on”, smatra jedan utjecajni član vodstva HDZ-a. Upravo iz te rečenice proizlazi uvjerenje zašto bi Dalić trebala preživjeti Todorićevu ofenzivu, naime premijer je cijelu priču oko Agrokora iskrojio upravo prema instrukcijama potpredsjednice Vlade.
I zato su napadi na M. Dalić i napadi na Plenkovića te je dvije priče teško odvojiti. Većina sugovornika uvjerena je pak da Plenković ima i da će imati potporu u HDZ-u kada je riječ o situaciji s Agrokorom.
“Mislim da je većina ljudi u HDZ-u složna da se u lex Agrokor moralo ići. No, jednako tako za ministra Zdravka Marića prevladava uvjerenje da je znao sve što se u Agrokoru zbivalo. Vjerujem da je Plenković u lex išao s dobrom namjerom, a jesu li kod M. Dalić postojali još neki interesi, ne mogu znati”, komentirao je jedan član Predsjedništva HDZ-a.
No u Klubu HDZ-a bilo je i ima i onih koji smatraju da se u lex nije trebalo ići, nego da je trebalo doraditi stečajni zakon. Taj sugovornik dodao je ironično da je Agrokor jedina državna tvrtka koja je imala privatnog vlasnika, aludirajući na premreženost politike i Ivice Todorića svih godina.
I dok je Agrokor najkrupniji problem Plenkovićeve Vlade, premijera čekaju i zahtjevni pregovori sa Slovencima oko graničnog spora u Piranskom zaljevu, trpi kritike svog partnera Milorada Pupovca (SDSS) zbog definicije agresije na Hrvatsku u Domovinskom ratu, čeka ga izrada zakona o simbolima totalitarnih režima što će ponovno uzburkati strasti (SDSS i HNS traže zabranu pozdrava “za dom spremni” i njegovo uklanjanje s HOS-ove spomen ploče koja je iz Jasenovca premještena u Novsku), na udaru je institucija BiH zbog gradnje pelješkog mosta…
Partnerima iz SDSS-a Plenković stalno mora “titrati” jer mu drže većinu u Saboru, a zabrana ZDS i micanje tog pozdrava s HOS-ove ploče moglo bi mu donijeti nove probleme na desnici. SDSS mu stvara problem i sa zakonom o braniteljima, što su za Plenkovića sve osjetljive teme, piše Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.