Gotovo 10 milijuna kuna bez PDV-a ministarstvo regionalnog razvoja odlučilo je potrošiti na IT rješenje kako bi što uspješnije povlačili i koristili novac. I nije problem potrošiti toliki novac za učinkovitost, nego odluka ministrice Gabrijele Žalac da ne organizira otvoreni javni natječaj već posao dodijeli određenom ponuđaču.
Nevladine udruge prozivaju ministricu – ovakvo što budi sumnju.
Da bi uspješnije povlačila sredstva iz EU fondova, ministrica regionalnog razvoja Gabrijela Žalac odlučila se za softwersko rješenje. Na tržištu je, tvrdi, našla samo jedan program, vrijedan 10 milijuna kuna, pa nije organizirala otvoreni javni natječaj.
”Mislim da to nije nikakva velika vrijednost u odnosu na to što je nama na raspolaganju i ono što nama treba. Ja smatram da je to jedan od najboljih softwarea koji sam ikada vidjela”, rekla je Žalac.
Ministrica je mogla vidjeti koja softverska rješenja postoje u drugim zemljama EU, pa da ih sebi prilagodimo, kaže udruga CMS. Ili uzeti licencu na godinu dana na dotični program i vidjeti odgovara li im uopće.
”Kad se radi o tome da tako veliki posao dobije jednostavni d.o.o koji je lani poslovao s 5 puta manje nego što je vrijednost ovog posla, to otvara prostor sumnjama. Ali mi ne možemo reći je li to pogodovanje ili nije, ali stvari se ne mogu tako raditi s našim novcima”, kaže Sandra Benčić iz CMS-a.
Posao je dobila splitska zajednica ponuditelja koju čine tvrtke Razvojna platforma i Micro projekt. Na takvu nabavu žalila se tvrtka King ICT.
”Gledajte, natječaj je objavljen u službenom vjesniku EU i svi su ga vidjeli. Hvala!”, komentirala je Žalac.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca tek šturo poručuju: ”Radi se o pojedinačnom slučaju i nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju. Ali, apeliramo na sve da se drže zakona kako uvijek tako i u ovoj situaciji”.
Ministarstvo EU fondova odlučilo se za javnu nabavu bez prethodne objave, što zakon dopušta. No da se išlo na otvoreni natječaj na koji se moglo prijaviti više ponuditelja, uštedjelo bi se 3 milijuna kuna, a ovako je prekšeno pravio kompetitivnosti, dodaju u CMS-u.
”Kod natječaja gdje je jedan ponuđač, cijena ne pada. Kada imate 2-3 ponuđača cijena pada 20-30 posto, a s 5 ponuđača cijena pada i 50 posto”, kaže Benčić.
Žalac odluku o odabiru jednog ponuđača pravda i time da je analizirala tržište i potrebe njenog ministarstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.