U 13 sati počela je tzv. pripremna sjednica Povjerenstva za Agrokor. Sjednicom predsjeda Orsat Miljenić iz SDP-a. Pitanje o kojemu se na početku raspravljalo bilo je treba li sjednica biti otvorena ili zatvorena za javnost. Odluka je pala nakon pola sata rasprave - novinari su poslani van!
Kako javlja naša reporterka Katarina Brečić, Povjerenstvo za Agrokor na pripremnoj sjednici izglasalo je da nema zasjedanja ako nema većine članova prisutnih
Na početku sjednice, predsjednik povjerenstva Orsat Miljenić objavio je da su mediji zatražili da sjednica bude javna, te zatražio glasanje o tome.
Gordan Maras je bio oštro protiv zatvaranja sjednice za javnost. ‘Građani zovu cijeli dan, pitaju zašto se neke stvari oko Agrokora skrivaju… Nema potrebe da ovdje zatvaramo sjednicu’.
Istoga je mišljenja bio i Mostov Nikola Grmoja. ‘Sjednica treba biti javna’, jasan je bio Mostovac..
Ivan Lovrinović iz Promijenimo Hrvatsku predlagao je da se glasa o tome, no i on, rekao je, ‘smatra da danas na dnevnom redu nema ništa toliko osjetljivo da bi sjednica bila zatvorena’.
S druge, pak, strane Milijan Brkić iz HDZ-a kazao je: ‘hvala Bogu da su mediji tu, ali ‘ajmo bit odgovorni. Ako smo prošli put dogovorili… sjednice od 3.11. trebaju biti otvorene. Javnost je i prošli put bila zainteresirana, ali su mediji izašli sa sjednice nakon početnog snimanja. Budimo odgovorni, ne prepuštajmo ove rasprave jeftinom populizmu, ne mijenjajmo stavove. Ovo je pripremna sjednica, a kad krene rad Povjerenstva 3. studenog, onda će javnost biti tu’, kazao je Brkić.
Stjepan Ćuraj iz HNS-a rekao je potom kako on ‘nema problem s medijima, ali drugačije se radi kad su mediji tu nego kad ih nema. Prošli put smo radili konstruktivno, nije bilo medija’.
Orsat Miljenić smatra da sve duže traje kad su mediji prisutni. ‘Isto tako imamo odredbu Zakona koja kaže da smo u teoriji javni osim ako nije odlučeno drugačije, i ja ću to sad staviti na glasanje’. Replicirao mu je Maras koji se žustro zalaže za otvorenost sjednice, a nakon čega je došlo i do povišenih tonova između dvojice SDP-ovaca.
Miljenić je potom predložio da ‘mediji napuste sjednicu na prve dvije točke dnevnog reda jer su one tehničke naravi, a nakon toga, kada će imati izglasan poslovnik, dogovorit ćemo se što ćemo i kako ćemo dalje’, predložio je Orsat Miljenić, no nije mu prošao te se pristupilo glasanju.
Većina članova povjerenstva bila je za to da novinari napuste sjednicu.
U Saboru burno
SDP kreće u prikupljanje potpisa među oporbenim zastupnicima, a kako bi pokrenuli pitanje opoziva Vlade, neslužbeno doznaje naša reporterka Katarina Brečić.
Neslužbeno se može doznati kako će premijeru dati rok do kojega se mora pojaviti u Saboru ili će, ne ispoštuje li ga, pokrenuti pitanje opoziva, javlja naš reporter Hrvoje Krešić. Taj rok, kako neslužbeno doznajemo, istječe danas u 17 sati.
Inače, saborska oporba prozvala je u petak vladu zbog, kako su rekli, “izdaje nacionalnih interesa” u slučaju Agrokor te su zatražili dolazak premijera Andreja Plenkovića ili potpredsjednice Martine Dalić u Sabor.
“Budući da je u tijeku izdaja nacionalnih interesa i izvrtanje lex Agrokora tražimo od predsjednika Sabora da obavijesti premijera ili potpredsjednicu Vlade da se moraju pojaviti u Saboru i dati odgovore na pitanja koja su se otvorila u javnosti”, pozvao je SDP-ov Gordan Maras tijekom saborskog zasjedanja.
Ako premijer želi ignorirati Sabor, spremni smo napraviti sve da ga natjeramo da dođe, poručio je. Ne dođe li, SDP će, kako je najavio, svakih 10 minuta tražiti stanke tijekom sjednice. Pozvao je i sve ostale klubove da im se pridruže.
“Informaciju ću prenijeti premijeru”, kratko je uzvatio predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Premijer Andrej Plenković započeo je današnju sjednicu Vlade kratkim osvrtom na važne političke teme iz proteklog tjedna, a nije propustio komentirati i najnovije informacije koje su se pojavile oko veze između Agrokora i Knighthead fonda.
Premijer Andrej Plenković u četvrtak je kazao da su zakonom o izvanrednoj upravi u Agrokoru regulirana prava i nadležnosti Vlade i institucija te da ih nikakav ugovor ne može derogirati.
“Zakon o izvanrednoj upravi je onaj pravni propis koji regulira prava i nadležnosti Vlade RH i institucija. Nikakav ugovor ne može derogirati prava koja ima Vlada temeljem tog ugovora”, izjavio je Plenković na početku sjednice Vlade.