Gost Novog dana bio je zastupnik u zagrebačkoj skupštini Tomislav Tomašević iz platforme Zagreb je NAŠ.
Poslije sjednice Gradske skupštine Grada Zagreba u ponedjeljak otvorilo se pitanje postoji li većina u Skupštini i hoće li proći proračun gradonačelnika Milana Bandića.
“Konstantna je situacija da je većina nestabilna i da klub Neovisni za Hrvatsku prijeti izlaskom iz koalicije. Zadnji put su to napravili u ponedjeljak, počeli su svoj kulturni, ideološki rat, koji se više veže uz Istanbulsku konvenciju, oko rodnih termina, što je zapravo i nije u ingerenciji grada, već države. Imali smo dosta žustru raspravu s njima oko toga. Najavljuju javno da je koalicija upitna, očito su ljuti na HDZ zbog izglasavanja programa protiv kojeg su oni bili. Zaista je moguć scenarij prijevremenih izbora radi rodnih ideologija. To samo pokazuje koliko su komunalne teme bitne Neovisnima za Hrvatsku. Njih zanimaju ideološke teme vezane za Trg maršala Tita, sada ta rodna ideologija kako oni to zovu, a očito je da ih komunalna pitanja ne zanimaju.”
Hoće li takozvani lex šerif promijeniti status koji imaju gradonačelnici? Kakvo je raspoloženje skupštinara oko toga?
“Sva četiri oporbena kluba su inicirala tu temu. Naravno da Skupština nema ingerenciju za taj proces, da je to na Saboru, ali smo smatrali da kao najveće predstavničko tijelo lokalne uprave mora zauzeti neki stav oko tog zakona. Mi smo rekli da se gradske skupštine slobodno mogu i ukinuti ako se izglasa taj zakon. U slučaju lex šerifa, ako prijedlog proračuna ne bude prihvaćen, na izbore ide samo Skupština, a gradonačelnik ostaje. Skupštine bi tako postale samo mašine za dizanje ruku.”
Radi se o svojevrsnoj utrci s vremenom, hoće li prije biti izglasan lex šerif ili gradski proračun?
“Da, Sabor je prošli četvrtak usvojio prijedlog zakona i stavio ga u proceduru, ide na dva čitanja. Prema prosječnom tijeku ne bi trebao stići biti izglasan do kraja godine, no HDZ-u se očito jako žuri. Oni imaju najviše interesa da lex prođe jer većina lokalnih čelnika je iz HDZ-a. Mi smatramo da se zapravo radi o dogovoru HDZ-a i Bandića, on im drži većinu u Saboru i ovako mu HDZ vraća uslugu. Sada je pitanje vremena, hoće li se to stići. Ključne su prijelazne odredbe zakona.
Sada imamo četiri oporbena kluba koja su dala do znanja da neće podržati takav proračun, upravo zato što gradska uprava ignorira odluke Skupštine. Još ako se Neovisni za Hrvatsku odvoje, idemo na izbore. Ako lex šerif prođe, mislim da će neki od klubova promijeniti mišljenje. To će se saznati negdje oko 20. prosinca. Mogući su prelasci pojedinih zastupnika u klub Milana Bandić da bi on kontrolirao većinu s HDZ-om bez Neovisnih za Hrvatsku i njihovih ucjena koje su stalne.
Koliko je Skupština raspravljala o važnim komunalnim temama?
“Imamo relativno novu situaciju, sjednice u pravilu traju sada dva dana, prije su dva sata. Na zadnje dvije se dogodilo da gradonačelnik nakon aktualnog sata ode i mi tamo sa njegovim zamjenicama i pročelnicima raspravljamo. U tom mislu, imamo neke dosta bitne odluke poput izmejne prostornog plana. Nakon 10 godina iz prostornog plana je stvarno izbačena spalionica. Tu sad vidimo da bi ipak moglo doći do jedne promjene u sustavu gospodarenja otpadom.”
Ako je spalionica odbačena koje je rješenje?
“Dobro je da smo je spriječili. Da se sagradil,a Zagreb ne bi mogao postići ciljeve EU-a do 2020. Ono što nažalost nismo uspjeli, to je vratiti rok vezan za zatvaranje Jakuševca u prostorni plan. I dalje 150 milijuna kuna vrijednih sirovina koje nisu odvajane odu na Jakuševac.
Kako gledate na gradonačelnikovu najavu naplate parkiranja u cijelom gradu, ali i povećanju cijene javnog prijevoza?
“Klub zastupnika lijevog bloka ima dosta drugačiji stav od nekih oporbenih blokova. Svima je očito da je karta od 4 kune bila predizborni potez. Mi smo još prije četiri godine tražili pojeftinjenje karata, no tada za tu ideju nije bilo sluha, nego tek za izbore. Protivimo se povećanju te karte ili njenom ukidanju. Grad već sada pokriva gubitak ZET-a od čak 480 milijuna kuna, to da su dodatno pali prihodi za 20 milijuna ne mislimo da je nešto značajno. Bilo je istraživanje oko sumnjivih javnih nabava koje je pokazalo da je samo na njima gubitak od 500 milijuna kuna godišnje. Samo da se takve stvari riješe mi bismo zapravo mogli imati besplatan javni prijevoz.”
Što je snajavom povezivanja zračne luke javnim prijevozom?
“To je još jedan od projekata koji se recikliraju iz izbora u izbore.”
Naplata parkiranja u cijelom gradu?
“Isto smo protiv jer vidimo da nema sustavne niti prometne niti ekološke politike. Očito je cilj povećanje prihoda Zagreb parkinga. Pakriralište na perfierijama bi trebalo biti bestplatno, to potiče građane da ostave svoje aute i idu javnim prijevozom. Očito to nije neki koncept sustavne ni prometne ni ekološke politike, nego čisti dodatni harač.”
Koji su još dodatni problemi koje vidite da bi se trebalo rješavati?
“Gospodarenje otpadom. Za Bandića nije sagrađen niti jedan kilometar tramvajske pruge. On je na početku samo otvorio nešto što je počela njegova prethodnica. S druge strane smatramo da je potrebno investirati u vrtiće, škole, društvene institucije… Vidjeli smo uprvo sada na reabalansu se režu kapitalne investicije za vrtiće, škole, zdravstvene ustanove, kulturne, sportske…”
O čemu će ovisti sudbina Skupštine?
“Mislim da je Skupština jedna zrcalna slika političke dinamike koja se događa u Saboru. Njih najviše zanima nacionalna politička pozicija, a ne Zagreb.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.