"Pitanje je zašto je dozvoljena trgovina dionicama Agrokora"

Vijesti 04. stu 201710:09 > 10:11
N1

Ekonomski stručnjak Velibor Mačkić je tijekom gostovanja u emisiji N1 studio uživo prokomentirao novi pad dionica Agrokorovih tvrtki, proračun za 2018. godinu, te ulazak Hrvatske u eurozonu.

Dionice tvrtki iz koncerna Agrokor su pale, ali može li se očekivati njihov povratak?

“Mislim da da, ali to će ovisiti o tome kako će završiti priča s lex Agrokorom, ali je riječ o zdravim kompanijama. Ovo nije neočekivano ali je pitanje zašto je dozvoljena trgovina tih dionica. To su zanimljive tvrtke, dobra je poslovna odluka kupiti ih, ali zamislite da ovo potraje na dvije, tri godine. Vrijednosti su potonule. Ako u tom, lošem, trenutku odlazite u mirovine dio dionica se kapitalizira, i ako je dionica manja i vaša mirovina je manja”, objasnio je Mačkić koji je rekao i smatra li da bi se sljedeće godine mogle osjetiti negativne posljedice krize u Agrokoru.

“Nije se dogodilo ništa oko restrukturiranja, a to je eufemizam za otpuštanje. Ne znamo kako će se završiti s tužbama Sberbanke. Investitor koji je kupio Agrokor sad ima dionicu koja vrijedi puno manje i može podići tužbu i tu je opasnost. Restrukturiranje će u konačnici biti benefit ali kratkoročno ćemo osjetiti negativne efekte”, smatra Mačkić.

Potražuje se novac za izgubljenu arbitražu, tu je i tužba zbog projekta golfa na Srđu… Što bi se dogodilo da dvije, tri tužbe sjednu na proračun?

“Ako ste u fazi planiranja proračuna može se napraviti rebalans, to je ionako kronično za Hrvatsku, u slučaju nepovoljnih uvjeta preslože se stavke, a po potrebi se može i zadužiti na domaćem ili međunarodnom tržištu kapitala.

“Proračun kao glavni dokument fiskalne politike, i treba ga tako i promatrati jer će biti glavna politika pogotovo kada uđemo u europsku monetarnu ekonomiju. Proračun služi kao instrument ili osiguranja od recesije ili instrument zadržavanja na vlasti. Vi ste sada dali svakom po nešto, da li je to dobro ili nije? Ako pogledate strukturni deficit vidimo da je kad maknemo pozitivne efekte ciklusa deficit puno veći. Ako se sjetimo Vlade Ive Sanadera, jašili smo pozitivan val, davali smo svima i kada je val prestao rasti prihodi su nam padali, a rashodi ostali isti. Bojim se da će se to dogoditi i ovdje. Nismo napravili ništa da bi povećali rast. Ne možemo biti zadovoljni rastom od 3 posto. Ušli smo u proces transformacije kao najbogatija zemlja, a sada smo treća najsiromašnija. Proveli smo cijeli niz loših politika, nisu se radili temelji za dobar rast.

Ako promatramo što nas je izvuklo iz recesije.. Neosporno da je svima bolje, više trošimo, tu su i dvije porezne reforme mistra Marića i Lalovca koji su ciljali na veću potrošnju, a možemo dodati tome i da kad smo se šest godina suzdržavali od potrošnje na kraju morate kupiti nešto novo, ili nove traperice ili novi stroj”, rekao je Mačkić koji je prokomentirao i koje su dobrobiti, a koje opasnosti ulaska u eurozonu.

“Mi smo gospodarstvo koje je visoko euroizirano. Kada štedimo štedimo u stranoj valuti, kada gledamo koliko nešto košta govorimo u eurima. Prelaskom na euro će se riješiti čitav niz problema. Možemo očekivati niže kamate. Kada smo bili  u recesiji HNB je odigrao ključnu ulogu. Hoće li se to ponovno dogoditi? Neće. Ako ponovno zapadnemo u recesiju europska centralna banka neće mariti za nas”, zaključio je Velibor Mačkić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.