Nobilo: Odluka o puštanju Todorića na slobodu je opravdana

Vijesti 08. stu 201708:46 > 08:49
N1

Gost Novog dana bio je odvjetnik Anto Nobilo koji je za N1 komentirao jučerašnji rasplet događaja oko predaje Ivice Todorića britanskim vlastima i odluku suda da ga se pusti na slobodu.

Jeste li očekivali ovakvu odluku?

Očekivao sam da će biti pušten iz pritvora, ali nisam očekivao da će sudac dati pet mjeseci rok za ponovno pojavljivanje pred sudom. Sudac je vjerojatno zauzeo stav da je ovo složen predmet, netipičan i njemu kao sucu, i obrani je dao dosta vremena da se sve okolnosti istraže. Smatra da sve aspekte slučaja treba istražiti, a to daje obrani veliki manevar da ishodi pozitivnu odluku za sebe.

Rok je izdan radi složenosti slučaja. Što se tiče puštanja iz pritvora po meni je to korektno jer sud nije našao na strani 14 osumnjičenika posebne okolnosti da bi utjecali na svjedoke. Odluka o puštanju je očekivana, a pročitao sam da se dobrovoljno predao. Imamo primjer predsjednika Katalonije koji se isto predao pa je izašao odmah.

Je li sud zaključio da u Hrvatskoj možda ne bi bilo pravičnog suđenja?

Sigurno da je i to moguće. Ovo je jedinstven slučaj. Što god Vlada govorila, na neki način je Agrokor  nacionaliziran. To zapad ne poznaje. U Britaniji je privatno vlasništvo svetinja. Oni razumiju da se ode u bankrot, ali ne događa se da Vlada preuzme upravljanje tvrtkom pa umjesto vlasnika restrukturira i prodaje tvrtku i donosi poslovne odluke. S druge strane blogovi koje je Todorić pisao… Mnogi su se političari upecali i ušli verbalni fajt s njim. To zapad isto ne poznaje, da državni dužnosnici komentiraju postupak i zasigurno će i to Todorić upotrijebiti.

Prema nekim teorijama do svega je došlo intervencijom Amerikanaca kako bi spriječili ruski prodor preko Sberbanka u Agrokor. To je još jedan politički aspekt. Krajnje je komplicirana situacija. Sad ćemo vidjeti tko će to bolje iskoristiti.

Hoće li eventualna tužba Sberbanka, u Britaniji otežati postupak?

Ne poznam britanske specifične propise, ali da će komplicirati – sigurno hoće.

Kakva je procedura s Europskim uhidbenim nalogom?

To je jednostavno. Nekada smo imali procese ekstradicije na temelju bilateralnih ugovora. EUN je to nastojao eliminirati i uspostaviti suradnju između sudova. Politika se ne miješa tu. EUN je u pravilu brz i rutinski i ne ulazi se u meritum kaznenog postupka. U pravilu to traje 60-ak dana, ali ima slučajeva kada to nije tako.

Je li onda to u suprotnosti s EUN-om?

Postoji okvirna odluka Vijeća Europe koja je bitne elemente EUN-a definirala. U Britaniji ti rokovi nisu fiksni nego instruktivni i lako ih je premašiti. U anglosaksonskom pravu se svaki rok, ako je službi pravde, može produžiti.

Kakva je procedura za samo izručenje?

Ne očekujem ništa, on možda on neće ni biti izručen. To moramo sudu prepustiti. Vjerujem da bi se 10. travnja trebala izvršiti rasprava i u nekom roku donijeti prvostupanjska odluka, ali postoje i dvije žalbene instance – ukupno tri nivoa odlučivanja i može potrajati najmanje tijekom iduće godine. Ako odluka bude da izručenja nema, onda Todorić neće ni doći.

Očekujete li da se svi svjedoci ispitaju prije nego Todorić dođe u Hrvatsku?

Ja sam siguran da će dok on dođe svi svjedoci biti ispitani i da će razlozi za pritvor isteći. Ako se ne utvrdi da je on u bijegu, ostaje samo razlog utjecaja na svjedoke koji otpada kad se zadnji sasluša. Nakon saslušanja svjedoka može mirno doći u Hrvatsku i ništa mu se neće desiti.