"Smiješno je kažnjavati one koji nezdravo žive"

Vijesti 15. stu 201711:56 > 12:03
N1

Mostova zastupica Ines Strenja Linić i stručnjakinja za zdravstvo Nataša Škaričić razgovarale su s našim Ilijom Jandrićem o stanju u hrvatskom zdravstvu.

“Da država ispunjava sve obveze koje je preuzela, duga ne bi bilo. Gašenje požara nije dobro, milijarda ne znači ništa kad svake godine ne uplatite 1,8 milijardi. Za stvaranje održivog sustava treba redovito plaćati obveze”, kaže Škaričić.

Ministar želi povećati cijenu cigareta, kako gledate na taj potez?

“To je smiješno”, kaže Škaričić.

“Kažnjavaju se oni koji nezdravo žive”, dodala je. 

“Dug u zdravstvu je iznosio četiri milijarde kuna, 2001. za vrijeme Račanove vlade je skočio na sedam milijardi. Taj iznos se do danas nije mijenjao. Druga stvar je to da najveće rupe trenutno nastaju iz specijlnih doprinosa”, zaključila je.

Ministrova poruka je da ne možemo za 750 eura godišnje očekivati kvalitetnije zdravstvo. Je li u pravu?

“Prva stvar koju treba riještiti je vidjeti je li racionalno da sustav skrbi sam o sebi. Stvar je tome kako se te pare troše. To je potpuno apsurdno” rekla je Škaričić.

Imamo problem odlaska liječnika u inozemstvo. Prijeti li nam rumunjski scenaarij?

“Mi općenito imamo problem o kojemu tek progovaramo. Zdravstveni djelatnici, medicinske sestre i liječnici odlaze. Mi nismo prepoznali problem. Naše medicinske sestre su stručne i obavljaju vrhunski posao. Što se tiče liječnika, mi njih moramo poticati da ostanu, a ne kažnjavati. Liječnike se kažnjava jer moraju vraćati pune specijalizacije. Ako imate 2 milijuna prekovremenih sati, onda je očito da liječnika nedostaje”, kaže Strenja Linić.

Prijedlog da se stimulira liječnike koji rade više?

“To je besmisleno”, složile su se obje gošće. Liječnici moraju imati uvjete da rade, mora im se omogućiti da se razvijaju.

Privatizcija ordinacija obiteljskih liječnika?

“Liječnici primarne zaštite ne mogu biti skupi javni bilježnici. Mi nemamo liječnika, zar će domovi zdravlja biti bez liječnika, liječnici moraju biti izjednačeni sa svojim prihodima”, kaže Strenja Linić.

“Liječnici u domovima zdravlja nemaju iste prihode kao koncesionari”, kaže Strenja Linić koja smatra i da domovi zdravlja moraju opstati.

Škaričić kaže da je na panel diskusiji vezanoj za zdravstvo nedavno bio tek jedan saborski zastupnik, i to onaj koji nema veze sa zdravstvom.

Cijeli razgovor s našim gošćama pogledajte u videu: