Glavni hrvatski problem je sve slabiji ljudski potencijal, upozorio je guverner HNB-a na konferenciji o prilikama koje Hrvatskoj stvara gospodarski rast u EU. HDZ-ova europska parlamentarka Ivana Maletić pozvala je pak Plenkovićevu Vladu da se uputi - dolinom političke smrti.
Da bi Vlada provela neke neugodne reforme, trebala bi biti spremna pretrpjeti pad popularnosti do kojeg obično dolazi znatno prije no što se pokažu prvi pozitivni rezultati tih poteza. Malo koja je spremna na takav rizik, jer su uvijek neki izbori u blizini. No, to je ono na što svoju Vladu poziva hadezeova europarlamentarka.
Na pitanje je li pozvala Vladu da hrabro zakorači u dolinu političke smrti, europarlamentarka iz redova HDZ-a Ivana Maletić odgovara: “Tako je, tako se zove u političkoj analizi, ali u mnogim zemljama se pokazala kao dolina političke pobjede. Moramo zakoračiti, napraviti promjene kako bi podigli rast u Hrvatskoj.”
Rast hrvatskog BDP-a u posljednjem kvartalu je realnih 3,2 posto, no, Rumunjska je letjela preko 9 posto. A bez poteza koje stalno odgađamo, prijeti nam osjetno usporavanje, na 2-2,5 posto.
“Nije značajno, ali je blago usporavanje, a i u odnosu na 10 država članica opet znači da padamo na dno ljestvice i to je ono što sad moramo shvatiti kao alarm, i zaista da promjene ne mogu čekati. Promjene se moraju dogoditi pod hitno, u svim segmentima, moramo se okrenuti potrebama gospodarstvenika”, kaže Maletić.
Nije dolina suza, ali bi mogla biti – dolina smrti.
“Dolinom političke smrti to je ono što zahtijeva političke hrabrosti da se neke promjene naprave iako nisu nužno u kratkom roku vrlo popularne, ali u srednjem roku već donose pozitivne rezultate”, kaže guverner Boris Vujčić.
“To je krucijalno o čemu svi pričaju, to je ona izreka NIMTO ili AMTO, dakle, after my term in the office. Svi bi htjeli da se nešto dogodi, ali ne dok su oni na vlasti, nego poslije, oni koji nisu svjesni da treba i tu dolinu smrti doživjeti, da poslije nema rasta, samo stagnacija.
Vjerojatno se približavamo trenutku kad će jedna vlada morati odabrati da riskira sljedeće izbore, ali da se hrvatska pokrene i krene u te promjene” kaže Mladen Fogec, predsjednik Uprave Siemensa.
‘Loša kvaliteta ljudskog faktora’
Zanimljivo, guverner HNB-a kaže da glavni problem nisu investicije ni kapital, nego u nečemu u čemu smo na samom europskom dnu.
“Glavni problem dolazi iz neaktivnosti stanovništva, vrlo niske stope nezaposlenosti i sudjelovanja na tržištu rada, i nažalost, sve lošije kvalitete ljudskog faktora, što se može očitovati iz analize rezultata obrazovanja”, kaže Vujčić.
“Mislim da postoji još jedna koja je najveća, promjena našeg mentaliteta, naš mentalitet u Hrvatskoj je specifičan, znamo i zbog prošlosti i svega, ali moramo se polako poći mijenjati kako oni stakeholderi u politici i gospodarstvu, ali i novinari”, kaže Fogec.
Ministar financija Zdravko Marić pak hvali se osjetnim pomacima. Financijsko tržište, kaže, zapravo je Hrvatskoj već podiglo svoju ocjenu kreditnog rejtinga.
“Ako gledate situaciju na financijski tržištima i tržištima kapitala, praktički hrvatski rejting je već popravljen. Jer ako gledate kolika je cijena tog spreada ili naknade, cijene rizika, ali i ukupnog prinosa na naše obveznice, hrvatska sigurno može reći da je i na tom polju napravila iskorak”, kaže Marić.
Nizom transakcija Marić je refinancirao znatan dio duga, ove godine na taj način već je ušteđeno 800 milijuna kuna, a početkom iduće godine, kaže, na taj način u potpunosti će se riješiti problem u Hrvatskim autocestama.