Rad Haškog suda je završen, a o tome koja je njegova ostavština u Novom danu govorila je bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt.
“Sam Sud apsolutno je završio svoj rad, zatvorio vrata sudnica. Ostao je taj Rezidualni mehanizam kao tijelo koje će nastaviti raditi, posebice u postupcima koji nisu pravomoćno gotovi. To više nije onaj veliki Haški sud, već samo taj prijelazni mehanizam.”
Haški sud je prvi nakon onog u Nürnberg koji je sudio ratnim zločincima. Pokazao je da ima snage privesti najveće zločince, tko bi to mogao napraviti da nije bilo Haškog suda. Međutim ima elemenata na koje već sad pravnici ukazuju – da sastav samih sudaca, kaznenih sudaca je bilo vrlo malo. Tu je razlika u odlukama kaznenog suca i onog suca koji nema taj kazneni milje i profilaciju. Ta razlika je velika.
Druga stvar je što je ovaj ad hoc sud uveo elemente koje međunarodno kazneno pravo ne poznaje – udruženi zločinački pothvat. Taj institut je uveden kao poluga tužiteljstva koju su suci prihvatili. Što je on izazvao, je li pomogao u utvrđivanju istine ili napravio potpuno suprotno, to je tema za analizirati.”
“Čuli smo završna izlaganja vodećih ljudi suda – države nisu bile predmet tužbi niti je to bio mandat Suda. Na koji način će te žrtve to učiniti i kakav će uspjeh biti, ne znam.”
Pred kojim institucijama bi uopće mogle biti pokrenute te tužbe?
Vidjeli smo da je u New Yorku grupa Srba tužila je Hrvatsku zbog zločina u NDH, ta tužba nije proška. Naravno, svatko može pokrenuti tužbu, ali u ovom slučaju Hrvatska teško može biti suđena.
Jesu li premijer Andrej Plenković i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović promijenili retoriku o presudi bh. šestorki nakon reakcija iz međunarodne zajednice?
“Ja to ne bih tako gledala. Jučerašnji istup predsjednice pa i premijera pokazuju jedan izbalansiran stav o tome što je bilo dobro, a što nije bilo dobro s Haškim sudom. Ne vidim problem ni u reakcijama svih koji su govorili. Svatko može izraziti stav. Presuda je donesena, zašto ne bismo mogli iznijeti stav. Presuda se apsolutno mora poštivati, institucija suda se mora ispitivati. Mislim da nitko to nije dovodo u pitanje.”
Neki su ipak govorili da je Haški sud zločinački, da ne bismo trebali priznati taj sud…
“Mislim da nitko od relevantnih faktora u ovoj zemlji, legitimnih predstavnika nije govorio o Haškom sudu kao zločinačkom sudu. Da je bilo takvih izjava u Sabboru, ne možete vi to kontrolirati, ali od relevantnih tijela, od izvršne vlasti to nismo mogli čuti. I mislim da je to u redu.”
Je li bilo pritisaka prema politici zbog reakcija na presudu?
“Zasigurno je bilo reakcija iz međunarodne zajednice. Koliko su one na mjestu to isto ostaje za vidjeti. U Vijeću kada ne sjedi, naglašavam, niti jedan kazneni sudac, onda Hrvatska mora jednostavno i ima pravo reći “sam način dokazivanja je čudan.”
Nije nam normalno što je Šešelj pušten, agrument Suda je da je bolestan. Zašto mi to ne bismo smjeli propitati”.
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković najavio je u srijedu da će Ministarstvo napraviti detaljnu i stručnu analizu presude haškoj šestorki te je istaknuo da je organizirao radnu skupinu, a nakon što analiza bude gotova, sjest će s odvjetnicima i vidjeti kako će dalje postupati po tom pitanju. Kakvi mogu biti rezultati analize?
“Mislim da se Hrvatska u cijelom ovom dijelu otkad postoji Haški sud prilično izmaknula iz priče. Imate dva pristupa. Jedan je onaj koji je imao Beograd, oni su jednostavno zauzeli stav to je politički sud i tako su se cijelo vrijeme postavljali. Puno je više inicijativa i zahtejva bilo iz same Srbije nego iz zagreba. Mmi smo taj Sud shvatili kao pravni i tako smo se postavljali.
Aposlutno treba napraviti kvalitetnu analizu, mislim da je trebalo i prvostupanjske presude analizirati, možda bi se neke stvari uspjele pravno rasvijetliti. Ostaje mogućnost osuđenicima, njima petorici i obitelji Slobodana Praljka da pokrenu možda ponavljanje postupka ili neki institut koji stoji na raspolaganju.”