Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko nije razočaran odbijanjem i hrvatske i srpske tužbe za genocid, a kao važnu stvar ocijenio je to što je Međunarodni sud pravde utvrdio da je Hrvatska bila žrtva, da je bilo zločina za koje ova presuda ne eliminira odgovornost i da im u budućnosti treba pronaći krivce i kazniti ih.
“Niti sam razočaran niti bih bio ushićen ijednom odlukom jer je odluka ograničenih mogućnosti zbog pravnih okvira međunarodne konvencije. Vrlo važno je da je sud utvrdio da je Hrvatska bila žrtva jer je utvrdio da je bilo zločina za koje ova presuda ne eliminira odgovornost i da im u budućnosti treba pronaći krivce i u skladu s njihovom odgovornosti ih kazniti”, rekao je Leko u utorak u Hrvatskom saboru.
Važnim je ocijenio to što sud upućuje obje države da učine sve da pronađu žrtve koje su nestale za Domovinskog rata, da pronađu uzrok njihovog stradanja i da “obilježimo naše žrtve dostojanstveno”. To je, ustvrdio je, neki dobar rezultat tog suda.
“Idemo dalje”, kratko je poručio.
Istaknuo je da je sud u okviru svoga djelokruga i nadležnosti razmatrao činjenice iz Domovinskog rata sa stajališta podvođenja pod pravni okvir – Međunarodne konvencije za sprečavanje i kažnjavanje zločina genocida te da se nije upuštao u povijesno istinite činjenice da je Hrvatska bila žrtva velikosrpske agresije.
“U tom smislu ostaje da povjesničari utvrde razloge, a mi pokušamo iznaći u budućnosti bolje odnose”, naglasio je.
Na pitanje hoće li presuda utjecati na odnose Hrvatske i Srbije u budućnosti, Leko je kratko rekao: “Što je bilo, bilo je”.
“Domovinski rat je završio, Hrvatska je pobjednica, a činjenica da trebamo graditi budućnost podrazumijeva da nalazimo i pronalazimo zajedničke interese za budućnost. Ostat ćemo susjedi i trebamo se uvažavati kao susjedi”.
Smatra da i u ovakvoj presudi žrtve mogu naći zadovoljštinu. “Neosporno je da se sud nije upuštao u povijesno već utvrđene činjenice da je Hrvatska bila žrtva velikosrpske agresije i da je uputio da se ovom presudom ne eliminira krivnja onih koji su počinili ratne zločine”.
Na pitanje preostaju li im privatne tužbe odgovorio je: “Ne bih rekao, vidjet ćemo da li preostaju”. Svim institucijama sugerirao je da rade svoj posao.