'Hrvatski mentalitet je "krade, ali nama dade"'

Vijesti 09. pro 201709:27 > 09:28
N1

Danas je Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Tema korupcije prisutna je kao jedna od najproblematičnijih hrvatskih tema. Gost Novog dana bio je Vuk Vuković koji se već godinama znanstveno bavi korupcijom. Njegovo istraživanje između ostalog je pokazalo da što je dulje jedna osoba na vlasti korupcija raste, a prirezi su sve veći.

“To je bila nekakva poanta mog rada, otkriti zašto neki političari dugo ostaju na vlasti, u Hrvatskoj i po 20 godina pa čak i više. Ono što sam ja gledao, htio sam mjeriti kako funkcioniraju te lokalne sprege interesa između politike i drugih – namještene javne nabave, kako postupaju prema ljudima koji su ovisni. Političar njima osigura nešto, a oni njemu daju političku podršku. Stvaraju se lobiji, interesne skupine”, rekao je Vuković.

Kako da sve to birači ne vide i prepoznaju?

“Jedan od zašto vjerojatno je postojanje takozvane fiskalne iluzije, to je percepcija da svako dobro koje vi dobijete iz proračun je besplatno. A to nije tako, to je kognitivna iluzija, način percepcije. Drugi razlog može biti postojanje neke asimetrije informacija ili problem mentaliteta, ja taj naš mentalitet nazivam “krade, ali nama dade mentalitet” – birači cinično prihvaćaju korupciju”, smatra Vuković.

Jedan od velikih problema je i netransparentnost. Ona i korupcija su usko povezani, dodaje Vuković. Što je transparentnost manja, lakše je neke stvari sakriti i korupcija raste.

Bore li se hrvatske institucije dovoljno s korupcijom?

“Mislim da ne. Glavna prepreka je neefikasno pravosuđe. Ako pravosuđe ne funkcionira, čitav organizam postaje bolestan. Svugdje ima korupcije, i u razvijenim državama, ali kod njih pravosuđe funckionira. Svugdje ima pokvarenih ljudi, samo je pitanje hoćemo li ih birati na vlast ili poslati u zatvor”, kazao je Vuković.