Bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao aktualne političke teme.
Ostojić je u N1 studiju uživo komentirao slučaj šestogodišnje afganistanske djevojčice Madine, koja je poginula na pruzi između Srbije i Hrvatske. Komentirajući intervju koji je majka djevojčice dala za N1, u kojem je objasnila kako se zbio nesretni slučaj, Ostojić je istaknuo da je iznesen niz vrlo zabrinjavajućih činjenica i podataka, koje apsolutno zaslužuju da se istraže do kraja.
“Ja sam sa svoje strane, u ime saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost, zatražio očitovanje od Ministarstva unutarnjih poslova o ovim događajima. Kao što ga vi niste dobili, nisam ni ja još. Uzimam rezervu da bih želio dobiti podatke što se dogodilo. Ako je to politika, način neprihvaćanja ljudi koji traže azil danas praksa, a ima puno informacija da se takve stvari događaju, onda je to viši problem. Na Odboru za nacionalnu sigurnost imat ćemo tematsku sjednicu na tu temu. Hrvatska je očito promijenila politiku, a to je da ne poštuje međunarodne konvencije i standarde. Ne smije se dogoditi ovakva situacija da dijete od šest godina pogine”, rekao je Ostojić.
“Želim da se to ozbiljno ispita. Mislim da je ministarstvo radi svog ugleda i povjerenja građana dužno dati točne i precizne podatke što se dogodilo prije 15 dana na hrvatsko-srpskoj granici. Ne bi se smjelo dogoditi da se bilo koga na ovaj način silom vraća, pogotovo ako je tražio azil”, rekao je Ostojić.
Majka je u trenutku pogibije djevojčice sa sobom vodila šestero maloljetne djece. “Radi se o ranjivim skupnama. To su situacije u kojima bez obzira treba postupati humano i to je ono na što se Hrvatska obvezala. Prihvatilišta kod nas su razdvojena, da imamo prihvatilište za tražitelje azila i ranjive skupine. Tu smo odredili dio posla i po meni nije bilo razloga da se ne postupi na taj način”, rekao je Ostojić.
Policija, podsjetio je naš reporter Domagoj Novokmet, ni u jednom trenutku nije demantirala izjave majke, što upućuje na to da se ne radi o izvanrednom incidentu. “Dvije stvari su tu važne. Ako se ne istraži i ne utvrde sve okolnosti, to već ukazuje da je to pristup koji nije sukladan zakonu. Za to postoje tijela unutar Ministarstva unutarnjih poslova. Drugi dio je, ako se radi o sustavnoj naredbi, ako je to varijanta da policija ima naputak da se tako ponaša, onda onaj koji je izdao taj naputak mora obrazložiti postoji li on i naređuje li se po njemu policajcima da tako rade. Ako je to praksa, to je suprotno međunarodnim konvencijama i dira u standarde koje smo postigli, a to je da je Hrvatska zemlja koja bi trebala poštovati pravo čovjeka da zatraži međunarodnu zaštitu i time se zapravo ponosimo. Ovo je situacija koja pokazuje da se napravio niz prekršaja”, rekao je bivši ministar.
Objasnio je i kakav je postupak za traženje azila u Hrvatskoj. “Ukoliko se radi, a evidentno se radi o ilegalnom prelasku državne granice. to ne isključuje mogućnost da te osobe, bez obzira na povredu zakona, ne mogu dobiti tretman koji ide u dva smjera. Jedan je da bude u Centru za ilegalne imigrante, kakvih u Hrvatskoj imamo tri, gdje dobiju smještaj i vraćaju se nazad u zemlju u koju su došli. Drugo je da je osoba tražila azil ili privremenu zaštitu, tad ih se smješta u prihvatilište za tražitelje azila, a u postupku se utvrđuje zaslužuju li azil i je li im potrebna međunarodna zaštita ili ne”, rekao je Ostojić.