Bivša ministrica pravosuđa, Vesna Škare Ožbolt, gostovala je u Novom danu i komentirala arbitražni spor sa Slovenijom.
U fokusu je granični spor sa Slovenijom. Slovenci vode ozbiljnu diplomatsku akciju, a Hrvatska tvrdi da treba strpljenja, da je blizu rješenja.
Zakonom ove arbitražne odluke Slovenija pokazuje svoju ljutnju i jasno je demonstrira po Europskoj uniji, jako lobira. Je li Vlada jednostavno procijenila da je Europi voda u ušima vezano uz arbitražni sporazum? Sam Juncker je rekao da ga nije briga za spor između Hrvatske u Slovenije. Nikom nije jasno zašto je Hrvatska istupila iz arbitražnog spora, a Slovenija, koja je nama doista uvijek bila prijateljska zemlja, kad je riječ o pitanju granice, ne ponaša se dovoljno korektno, kad vidite da je razgovor zbog kojega je kontaminirana arbitraža upravo preslika presude arbitraže u Piranskom zaljevu. Nije nelogično što Slovenci inzistiraju na primjeni arbitraže, jer time dobivaju dvije trećine Piranskog zaljeva.
Bi li Janez Janša bio bolji ili povoljniji za hrvatske pozicije?
Moj logičan slijed misli bio bi, kad govorimo o bilo kojem našem susjedu, da uopće nije bitno tko je na vlasti i kada, nego kakvu politiku vodi, je li ona miroljubiva ili manje miroljubiva prema Hrvatskoj. Za 6 mjeseci Slovenci će dobiti novu vladu, a kakva će ona biti, tko će je voditi, doista je manje bitno, bitno je kakvu će politiku zauzeti.
Je li moguće realno očekivati rješenje arbitražnog spora prije izbora u Sloveniji?
Ne. Mislim da će tu biti puno promjena do toga.
Hoće li Hrvatska dopustiti takozvanu regatu razuma, koju najavljuje Petar Janjić Tromblon?
Ta regata razuma teško da se može tako nazvati. Mislim da je svakakvih prijedloga bilo s obje strane, ali nitko ne bi mogao primijeniti silu. Koliko će ti brodovi dugo biti u zaljevu? Cijeli život? To je scenarij koji podsjeća na Savsku.
Što ako stignu kazne koje Slovenija najavljuje?
Kao što je premijer rekao, i mi možemo slati kazne, kazne stižu izravno na adresu ljudi, prema tome, svaki ribar koji dobije kaznu, mora je prijaviti i poslati Vladi.
Hoće li je Vlada platiti?
Ona ima mehanizme, nikad nisu odnosi pokidani do te mjere da se ne razgovara.