Slovenska vlada u četvrtak je donijela nekoliko novih zakona oko provedbe arbitražne odluke, te predložila da ih parlament prihvati po hitnom postupku.
Predložene su izmjene zakona o općinama i njihovu teritoriju, zakona o očuvanju prirode, te zakona o slovenskoj ekološkoj zoni na moru i epikontinentalnom pojasu s ciljem da se ti zakoni usklade s arbitražnom presudom o granici s Hrvatskom.
Zakon o općinama trebao bi se po prijedlogu vlade promijeniti u onom dijelu koji se odnosi na općinu Piran kojoj su 1994. godine na zahtjev tadašnjeg parlamenta i uz suglasnost tadašnje vlade Janeza Drnovšeka “priključeni” zaseoci Mlini, Škodelin, Bužini i Škrilje na lijevoj obali Dragonje.
Slovenska vlada je prijedlog zakona obrazložila tumačenjem da je spomenuti teritorij s lijeve obale Dragonje odlukom arbitara “pripao” Hrvatskoj, pa se vraća pod hrvatsku nadležnost.
Što za Hrvatsku konkretno znače posljednji zakoni iz Ljubljane u Dnevniku N1 komentirao je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić.
“Što se tiče spomenutih sela ti zakoni ne znače apsolutno ništa. Građani tih sela, kako god se izjašnjavali, oduvijek koriste službe u gradu Buje. Čak je i Joras tamo tražio građevinsku dozvolu za svoju kuću. Mislim, to je jedna činjenica. Ovo je čista propagandna priča. Drago mi je da usklađuju zakon koji je imao itekakve ambicije sezanja u terirotrij Republike Hrvatske. Ali građani su uvijek koristili institucije u Istarskoj županiji i gradu Buje”, kazao je Jakovčić.
Može li se očekivati da ovim potezom slovenska vlada pokazuje spremnost da implementira arbitražne odluke i na kompnu?
“Naši prijatelji Slovenci prije svega trebaju otići sa Svete Gere, to bi bio pravi pokazatelj da zaista žele implementaciju arbitražne odluke, a ne način na koji oni stalno pokušavaju koristiti svoju situaciju gdje u odluka u Piranskom zaljevu idenjima u korist. Ali oni moraju otići sa Svete Gere. Hajde, pokažite zaista malo više spremnosti za dobrosusjedske i prijateljske odnose”, poručuje Jakovčić.