Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović započela je u srijedu trodnevni službeni posjet Bosni i Hercegovini u sklopu kojeg će posjetiti Sarajevo i srednju Bosnu te prvi put Bosansku Posavinu.
Predsjednica se najprije sastala s članovima Predsjedništva BiH nakon čega su se javnosti obratili Kolinda Grabar Kitarović i predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Na pitanje novinara je li danas bilo razgovora o Izbornom zakonu, Kolinda Grabar Kitarović je rekla: “Da, bilo je govora. Želimo da se ne formiraju samo entiteske, nego i državna vlast. Ali o elementima izbornog zakonodavstva niti ja niti Hrvatska nismo ulazili. Želimo da se riješe problemi u BiH, ali ne i nametati rješenja. Rješenja se moraju dogovoriti između tri člana Predstavništva BiH.”
Predsjednica je komentirala i odnose u regiji.
“Moje izjave koje sam ja osobno davala, uvijek su govorile o jednakopravnosti i konstitutivnosti hrvatskog naroda na prostoru cijele BiH. Zagovaramo cjelovitost BiH.
Kad je riječ o regionalnim odnosima na jugoistoku Europe, doista želim da postanemo primjerom područja koje je premostilo ratna zbivanja i krenulo putem snažnog razvitka i reintegracije međunarodnih odnosa, integracija u EU i NATO. Želim da budemo primjer drugim područjima u svijetu, postoje mnoga krizna žarišta u svijetu za koja su ptorebna desetljeća da se srede.
Čvrsto držim da je ulazak svih članica jugoistočne Europe… Koristim taj geografski izraz, a ne zapadni Balkan jer mislim da taj izraz u EU stvara negativne konotacije i donosi odbojnost. Čvrsto držim da je preduvjet trajnog mira i stabilnosti da sve države uđu u EU i u NATO, one države koje to žele. Držim da prijateljski savjeti i prijateljska pomoć nikad nisu na odmet”, rekla je Grabar Kitarović.
“Izvijestila sam Predsjedništvo BiH da je predsjednik Europske komisije Juncker poslao hrvatskom predsjedniku Vlade pismo da nema nikakvih zapreka za izgradnju. Isto tako držim da se to pitanje nepotrebno razvilo u otvoreno bilateralno pitanje. Pelješki most nije uperen protiv BiH ni u jednom pogledu. Sami gabariti mosta su odavno dogovarani kako bi se omogućila nesmetana plovidba prema svim pravilima međunarodnog prava. Pitanje Pelješkog mosta je pitanje hrvatskog teritorija, pitanje teritorija EU. Za nas je to pitanje razvoja poluotoka Pelješca i okolnih otoka, a u konačnici i da se prometno rastereti Neum da bude turistički, a ne tranzitni grad s kolonama vozila. U tom smislu želim ponoviti svim građanima Bih da je Pelješki most jednostavno uunutarnje razvojono pitanje RH, nikakve skrivene namjere ne postoje i nadam se da ćemo to uskoro do kraja raščistiti”, rekla je hrvatska predsjednica.