'Vratio se Ivan s tisuću zahtjeva'

Vijesti 18. sij 201809:00 > 09:00
Ilustracija

Boris Rašeta iz Expressa gostovao je u Novom danu i komentirao aktualne događaje.

Kako komentirate Bernardićevo pitanje premijeru u Saboru oko “Di su pare”?

Kao još jedan dokaz njegovog potpunog diletantizma. Stranica je nestala prije mjesec dana. Meni je žao što je nestala i volio bih da se što prije vrati, ali Vlada nad tim niti ima veze niti ima ingerencija. Bernardićev nastup je bio vrlo teatralan. On je pitao “Di su pare” i onda je piljio u premijera dvije minute kao zmija u žabu.

Kako komentirate premijerovu izjavu o Živom zidu, kad ih je nazvao Pirati s Jadrana?

To je duhovito, premijer je već razradio jedan sarkastično – cinični stil u komunikaciji s takozvanom oporbom. Živi zid je snaga u nastajanju, ali oni će se ispuhati, jer se svode na troje ljudi, Uvjeren sam pored toga da vlast ima alate s kojima će im u datom trenutku potkresati krila. Sjetimo se kako je Klemm postojavao Sinčića, i kako su nastali.

Kako komentirate odnose HDZ-a i HNS-a. Ivan Vrdoljak se vratio, traži svoju jaču poziciju. Očekujete li bitno zaoštravanje odnosa?

Vratio se Ivan s tisuću zahtjeva… Očekujem jednu koreodramu s nekoliko paradnih zahtjeva, koji će zvučati bitno, pa će se onda način neki zajednički nazivnik na nečemu što je obostrano prihvatljivo. Ivan Vrdoljak bi ultimatumom koji bi realizirao sam sebe osudio na političko samoubojstvo, a u takav razvoj događaja ne vjerujem. Moguće da zahtjev da bude potpredsjednik Vlade bez resora bude stavljen na dnevni red. Pričalo se i da želi resor. Očito se kuha neki pritisak, vidjet ćemo u kojem smjeru to sve ide. Prijevremeni izbori vode sigurno dvadesetak HDZ-ovih političara u mirovinu, isto tako i cijeli HNS pa ih nije realno očekivati.

Majke Srebrenice ponovno su predsjednicu nazvali kraljicom Balkana. Kako to komentirate?

Mislim da je to najvažniji politički doseg njenog posjeta BiH: sačuvala je krunu, koja se u jednom trenutku ozbiljno nakrivila… Ovo je, ako se ne varam, 75. vanjskopolitički posjet predsjednice u dvije godine mandata. Josip Broz Tito je u 35 godina obišao 72 države. Njemačkog predsjednika ne vidim na službenim putovanjima. Nas taj predsjednički mandat košta oko 450 milijuna po mandatu, a nismo zabilježili nijedno postignuće koje je vrijedno te investicije. Vidimo po načinu na koji predsjednica obavlja dužnost da je to najbolji, najluksuzniji turistički ured u cijeloj zemlji. Omogućava velika putovanja, život na visokoj nozi i ništa odgovornosti. Kad
bi se predsjednik birao u parlamentu, to bi nam štedilo bitan novac.