Na dnevnom redu sjednice zagrebačke Gradske skupštine, uz ostalo, nalazi se prijedlog odluke gradonačelnika Milana Bandića o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada u Zagrebu, koja je već izazvala mnoge kritike. No, nije to jedino što izaziva prijepore.
Među točkama dnevnog reda su i gašenje tvrtke Terma Zagreb, projekta Grada i Ine nakon osam godina postojanja; nova adresa Škole primijenjene umjetnosti i dizajna – jer Trga Maršala Tita više nema, a trebalo je biti i novo ime – ono generala Janka Bobetka, koje se smiješi jednoj ulici u novom naselju u Novom Zagrebu.
No, upravo je Klub stranke Milana Bandića sa Zelenima i reformistima na sjednici Skupštine zatražio povlačenje s dnevnog reda točke vezane uz imenovanje ulice uz napomenu da bi trebalo tražiti očitovanje nadležnog državnog tijela s obzirom na dužinu naziva ‘Ulica stožernog generala Janka Bobetka’ u odnosu na ‘Ulica Janka Bobetka”.
Međutim, Tomislav Janjić iz Nezavisnih za Hrvatsku potom je zatražio stanku kazavši da nikakvo državno upravno tijelo nema nikakvih ingerencija u ovom pogledu i kao primjere kad je riječ o dugim nazivima naveo Trg bana Josipa Jelačića, Trg kralja Tomislava, Ulica baruna Filipovića pa ovo “stožernog generala” sasvim sigurno ne bi trebalo biti problem – a ni predugačko s obzirom na to da imamo Trga kralja Petra Krešimira IV.
Nakon stanke zastupnici i zastupnice su glasali te je od njih ukupno 23 bilo za povlačenje s današnjega dnevnog reda, a 15 protiv.
Niz je onih koji smatraju da Grad Zagreb nije stvorio preduvjete za odvojeno prikupljanje otpada i da je s gradonačelnikom Milanom Bandićem i njegovim službama nespremno dočekao problem zabrinjavanja otpada, no prvi čovjek grada odbacuje sve zamjerke i poručuje da će “Zagreb biti prvi po kantama u Hrvatskoj”.
”Za četiri godine ćemo napraviti centar za gospodarenje otpadom i mehaničko biološku obradu otpada”, ustvrdio je Bandić na konferenciji za medije dan uoči sjednice Gradske skupštine, koja će početi uobičajenim gradskim “aktualcem”.
Eko udruge u akciji! Nezadovoljne potencijalnom odlukom skupštine #ZG jer omogućuje nepravadnu naplatu i sustav kažnjavanja za odvoz otpada #n1info pic.twitter.com/qZYS7rGQWm
— Mirela Bacic (@MirelaBacic) January 30, 2018
Ispred Skupštine također već uobičajeno prije početka sjednice održava se prosvjed, a u akciji su ekološke udruge, koje prosvjeduju nezadovoljne mogućom odlukom skupštine, koja, upozoravaju, ne omogućuje pravednu naplatu i sustav kažnjavanja za odvoz otpada, na što je u razgovoru za N1 upozorila Branka Genzić-Horvat, čelnica Udruge za zaštitu okoliša Resnik (UZOR).
Među točkama dnevnog reda su gašenje tvrtke Terma Zagreb, projekta Grada i Ine nakon osam godina postojanja; nova adresa Škole primijenjene umjetnosti i dizajna – jer Trga Maršala Tita više nema, kao i novo ime – ono generala Janka Bobetka, koje se smiješi jednoj ulici u novom naselju u Novom Zagrebu.
No, upravo je stranka Milana Bandića na sjednici Skupštine zatražila povlačenje s dnevnog reda točke vezane uz imenovanje ulice uz napomenu da bi trebalo tražiti očitovanje nadležnog državnog tijela s obzirom na dužinu naziva ulice hrvatskog branitelja stožernog generala Janka Bobetka.
Međutim, Tomislav Janjić iz Nezavisnih za Hrvatsku potom je zatražio stanku kazavši da nikakvo državno tijelo nema nikakvih ingerencija u ovom pogledu i kao primjere kad je riječ o dugim nazivima naveo Trg bana Josipa Jelačića, Trg kralja Tomislava, Ulica baruna Filipovića pa ovo “stožernog generala” sasvim sigurno ne bi trebalo biti problem – a ni predugačko s obzirom na to da imamo Trga kralja Petra Krešimira IV.
Nakon stanke
Gradonačelnik je poručio da Grad Zagreb ne odustaje od Termi Zagreb, štoviše, kako je najavio, projekt ide dalje i to po modelu javno privatnog partnerstva.
Ne idu Terme Zagreb u likvidaciju, nego tvrtka koja nije obavila svoje zadatke, direktorica tvrtke bila je kćer tadašnjeg predsjednika države koji je bio dobar s predsjednikom Uprave Ine – ništa ili jako malo se napravilo: nema više ni predsjednika, niti direktorice, a koncesiju je Ina izgubila i dobio ju je privatni koncesionar s kojim će Grad Zagreb ići dalje u projekt po principu JPP-a, a s obzirom na to da će tamo biti terme, neće biti ‘fontanice’, kazao je Bandić.