Poziv predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću da u veljači posjeti Zagreb postao je danas jedna od udarnih vijesti u beogradskim medijima, a u prvom planu su pitanja da li je to "smirivanje tenzija", nagovještaj otvaranje nove stranice u odnosima dviju država i nada u bolje odnose u regiji.
Premda još nema službenog reagiranja, Hina u uredu srbijanskog predsjednika doznaje da će se Vučić o pozivu Grabar-Kitarović očitovati u srijedu, na tiskovnoj konferenciji poslije sastanka s predsjednikom Europskog parlamenta Antoniom Tajanijem.
Prihvati li Aleksandar Vučić današnji poziv s Pantovčaka, bit će to prvi susret na predsjedničkoj razini od 2013. godine kad je u tadašnjem predsjedniku Hrvatske u Beogradu bio domaćin srbijanski šef države Tomislav Nikolić, podsjećaju srbijanski mediji naglašavajući da uzvratnog posjeta nije bilo.
Vučić i Grabar-Kitarović susreli su se dosad nekoliko puta u različitim okolnostima i prigodama, a posljednji u nizu susreta bila je inauguralna svečanost prigodom preuzimanja dužnosti šefa države poslije pobjede Vučića na predsjedničkim izborima u Srbiji 2017. godine.
U javnosti će ostati upamćen i simboličan susret na mostu kod Bogojeva u lipnju 2016. kad su Grabar Kitarović i Vučić, u to vrijeme premijer Srbije, posjetili predstavnike hrvatske manjinske zajednice na sjeveru Srbije i potpisali tzv. Subotičku deklaraciju o unaprijeđenju međusobnih odnosa dviju država čiji su efekti više nego skromni.
Očekivao se, čak je i službeno najavljivan, posjet Vučića Hrvatskoj koncem 2017. godine, ali je izostao jer su u međuvremenu Beograd i Zagreb u više navrata oštrom retorikom i brojnim nesporazumima otežavali uzajamne odnose.
Posljednji u nizu prijepora je slučaj izložbe o logoru Jasenovac koju je 25. siječnja u sjedištu UN u New Yorku otvorio srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić. Hrvatska ocjenjuje da Srbija izložbom o Jasenovcu u sjedištu UN-a u New Yorku “manipulira i plasira lažne podatke”, a stradanja žrtava u tom ustaškom logoru za vrijeme Drugog svjetskog rata koristi u “propagandne svrhe”.
Poziv Grabar Kitarović srbijaskom kolegi da posjeti Zagreb podudario se s jednim, po obje zemlje, značajnim skupom – dvodnevnom sjednicom Međuvladinog mješovitog odbora za manjine Srbije i Hrvatske koji je započeo u Beogradu.
Na prigodnu poruku hrvatske predsjednice uz poziv predsjedniku Srbije da želi “otvoriti novu stranicu” u odnosima dviju država” ohrabrujuće su poruke poslali i predstavnici hrvatske zajednice u Srbiji poslije početka zasjedanja tog odbora.
“Cijenimo uspješnim prvi dan jer je u konstruktivnoj atmosferi bilo riječi o ostvarivanju manjinskih prava hravatske zajednice u Srbiji, među kojima i zastupljenosti u predstavničkim tijelima na svim razinama i u izvršnoj vlasti na lokalnoj razini, gdje postoiji ozbiljan disbalans”, rekao je Hini predsjednik Demokrarskog saveza vojvođanskih Hrvata (DSHV) i zastupnik u skupštini Srbije Tomislav Žigmanov.
On kaže kako je na današnjoj sjednici rekao da je taj sastanak predstavnika Srbije i Hrvatske “upravo neka vrsta pripreme” za predstojeći susret dvoje šefova država i da “može pridonijeti da se u dobroj vjeri” pristupi rješavnaju spornih pitanja manjinskih zajednica u obje zemlje.
Državni tajnik Minstarstva vanjskih poslova Srbije Velko Odalović izjavio je beogradskim medijima kako bi se poziv Grabar Kitarović “mogao razumijeti kao pružanje ruke pomirenja”.
“Ako je namjera zaustaviti jednu orkestriranu – iz dijela hrvatske javnosti i iz nekih krugova – kampanju prema Srbiji i prema izložbi i prema ministru (Ivici) Dačiću, onda je to uradila na neki način koji je dobar. Jer ja se nadam da će se ovim zaustaviti ono što je negativno i što je čini mi se korišćeno za unutarnju uporabu”, rekao je Odalović za TV N1.
Iznose se i ocjene da je budući susret dvoje šefova država potaknut iz EU u kojoj nemaju strpljenja za međususjedske prijepore.
“Mislim da je tata iz Bruxellesa – ili mama, svejedno kako je zvali – priprijetio i jednoj i drugoj strani da je ovakvo stanje neo0drživo. Posebno mislim da je tu u nevolji Hrvatska koja nema maltene ni sa jednim susjedom dobre odnose”, izjavio je za N1 direktor novosadskog Centra za regionalizam Aleksandar Popov.
Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović pozvala je u utorak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u službeni posjet Zagrebu sredinom veljače ocijenivši kako je za taj susret “sazrelo vrijeme”.
“U dobroj vjeri kako obostrano postoji želja nadići prijepore i događaje koji nas drže taocima prošlosti te osigurati napredak našim narodima i državama, pozvala sam predsjednika Aleksandra Vučića u službeni posjet Republici Hrvatskoj sredinom veljače”, poručila je Grabar-Kitarović.
“Želim time otvoriti novu stranicu u našim odnosima”, naglasila je Grabar Kitarović u pozivu srbiajnskom predsjedniku Vučiću.