Odlučeno tko su kandidati za Antikomunikatora godine

Vijesti 18. velj 201813:50 > 14:02
Marko Prpic/PIXSELL

Svake godine stručni žiri Hrvatske udruge za odnose s javnošću dodjeljuje nagradu Komunikatora godine onoj osobi koja se posebno istaknula u komunikaciji s javnošću, ali ukazuju i na loše primjere.

Među nominiranima za Antikomunikatora godine našlo se probrano društvo koje predvodi predsjednik SDP-a Davor Bernardić.

“Neuvjerljiv, neautentičan i monoton u komunikaciji s nedostatkom liderskih osobina”, kažu u HUOJ-u i dodaju kako je šlag na tortu bavljenja nebitnim temama dao u vrijeme ključnih potresa u Vladi.

Za Bernardićem ne zaostaje ni rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras. Čovjek bi rekao da je jedna nagrada za antikomunikatora godine dovoljna, ali Boras je otišao korak dalje: uspio je iznenaditi kompletnu hrvatsku javnost, akademsku zajednicu te hrvatskog premijera i resornu ministricu.

Netransparentnost u komuniciranju te prešućivanje podataka od javnog značaja obilježja su prošlogodišnje komunikacije glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana. Stječe se dojam da je Cvitan smetnuo s uma osnove – važnost pripreme i oblikovanja jasnih poruka, s fokusom na iskrenost i otvorenost, što je jedino dostojno važne funkcije koju obavlja. 

 Komunikaciju ministrice Martine Dalić u prošloj godini obilježila je agresivnost u potpunom neskladu s pozicijom i institucijom koju je predstavljala. Stvorila je dojam arogantnosti i zakazivanja u upravljanju verbalnom i neverbalnom komunikacijom.

Saborski zastupnik Željko Glasnović strijeljao bi suce, lustrirao pravosudni aparat, micao srpske kadrove iz Ministarstva unutarnjih poslova, prognao nevladine udruge, zabijao novinarima mikrofone u stražnjice… Na Glasnovićevom primjeru drugi zastupnici slobodno mogu učiti kako se u Saboru ne bi trebalo komunicirati.

Sisački biskup Vlado Košić širio je netrpeljivost, netoleranciju…„Proslavio“ i javnim kritikama hrvatskih medija, osobito onih s kojima se razilazio u mišljenjima, navodeći da se kod njih krije sam sotona. Istaknuto je i njegovo osebujno nerazumijevanje principa korištenja društvenih mreža, prvenstveno Facebooka kao medija.

Niz komunikacijskih i prezentacijskih gafova obilježio je u 2017. godini javno djelovanje Milana Kujundžića, ministra zdravstva, a naposljetku je i sam na kraju godine zaključio da se njega uljepšati ne može. „Došao sam raditi, a neću biti tužan i ako ne budem radio, zdravstvo je uistinu težak resor“, rekao je ministar.

Ni njegova kolegica Nada Murganić nije uspjela svladati vještinu dobre komunikacije. Iz nesuvisle komunikacije ministrice demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Nade Murganić dalo bi se zaključiti da ni njoj samoj nije jasno što se dogodilo s paketićima za potrebitu djecu. A to je samo jedan u nizu gafova ministrice.

Svojim (ne)komuniciranjem i izbjegavanjem očitovanja na pitanja od javnog interesa stari/novi predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker potvrđivao je sliku javnosti o Hrvatskom nogometnom savezu kao začahurenoj, zatvorenoj i nepristupačnoj organizaciji. U rijetkim trenucima kad je i komunicirao s medijima, činio je to često s vidljivim prezirom, svisoka i bez minimuma komunikacijske kulture.

I šećer na kraju: šef HNS-a Ivan Vrdoljak. Njegovu komunikaciju u 2017. godini obilježile nedosljednost, neodlučnost i neiskrenost, koje su HNS-ove birače, novinare i ostatak javnosti zbunjivale do krajnjih granica.