Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović primit će predstavnike Udruge Blokirani.
Podsjetimo, Blokirani imaju velika očekivanja od predsjednice kojoj zahvaljuju za njezino zalaganje, no gostujući u Točka na tjedan Mario Strinavić, glavni tajnik Udruge Blokirani, upozorio je da “prozivanje preko medija neće donijeti rješenje”. “Predsjednica ima ovlasti tražiti tematsku sjednicu Vlade i pozivam je da to i napravi na temu rješenja problema blokiranih građana”, kazao je Strinavić.
Krajem veljače udruga je objavila i na svojim internetskim stranicama poziv predsjednici zatraživši da sazove sjednicu Vlade s temom “Blokirana Hrvatska, ovrhe, demografija, Ustav”.
“Upotrijebite svoje pravomoći i svoj utjecaj, kako bismo se ujedinili u posebno važnoj obvezi da se Hrvatska oslobodi pozicije porobljavanja države od strane posebnih interesa te otvori za novi horizontalni, izravni učinak odlučivanja na dobrobit svih. Već je jasno da se “novim Ovršnim” neće temeljito riješiti problem Blokiranih. Iz preambule prijedloga vidljivo je da nema političke volje preobrazbe pravnih normi regulatornih aktivnosti tijela i organizacija koje su pod autoritetom države, a koje imaju materijalni interes i specijalne ovlasti u održavanju krize prezaduženosti konstantnom (FINA, javni bilježnici, agencije za trgovanje dugom, financijske institucije, banke)”, upozoravaju Blokirani.
U međuvremenu, i Vlada radi na rješavanju ovog problema, naime, danas bi na Užem kabinetu trebalo biti riječi oko akcija prema blokiranima, a ministar financija Zdravko Marić komentirao je paket mjera koje Vlada priprema kako bi se riješilo problem: “U 42 milijarde duga blokiranih ima svega. Kada se prolazi kroz te brojke, u ne malom broju slučajeva se vidi da građani nisu sami ušli u te blokade i tim građanima treba izaći u susret. Treba štititi dužnike, ali i pomoći i vjerovnicima”.
Marić je najavio da Vlada radi paket mjera koje će pokušati riješiti probleme iz prošlosti, ali i “prevenirati da se slični slučajevi ne događaju u budućnosti”.”Svega tu ima i nije jednostavno raspetljati taj čvor”, rekao je Marić i dodao da će cijeli paket mjera predstaviti kada završe sve analize te je istaknuo da se u slučaju manjih iznosa duga kod blokiranih uglavnom ne radi o dugu državi, nego o dugovima prema telekomunikacijskim kompanijama, bankama i kartičarima.
Udruga Blokiranih, međutim, nije bila nimalo sretna čuvši da je premijer Andrej Plenković u utorak u Banskim dvorima razgovarao s predsjednicom Hrvatske javnobilježničke komore (HJK) Lucijom Popov i tajnikom Komore Josipom Govićem, a na sastanku se, među ostalim, razgovaralo i o ovršnom sustavu te modalitetima rasterećenja blokiranih građana.
Predsjednica Hrvatske javnobilježničke komore predstavila je djelovanje javnobilježničke službe od njezine uspostave u Republici Hrvatskoj te istaknula doprinos ove službe rasterećenju sudova i bržem obavljanju pravosudnih usluga, stoji u priopćenju.
“U razgovoru su razmatrane i aktualne inicijative od interesa za gospodarstvo i građane Hrvatske. S tim u vezi, razmijenjena su mišljenja o temama u području pravosuđa i modalitetima rasterećenja blokiranih građana.
Predstavnici javnih bilježnika iskazali su spremnost za dijalog i konstruktivni pristup reformskim aktivnostima usmjerenim na poboljšanje ovršnog sustava i položaja blokiranih građana”, priopćeno je iz Vlade.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.