Vlada se svaki dan suočava s problemima, to će činiti i dalje - poručio je premijer Andrej Plenković odgovarajući na kritike Europske komisije, ali i predsjednice države zbog neprovođenja reformi. Štoviše, kaže, da kritike s Pantovčaka "nije pretjerano doživio", ocijenivši da je Kolinda Grabar Kitarović u kampanji. Ona mu ni danas nije ostala dužna
Jesu li kritike iz Europske komisije ipak odjeknule u Vladi? Konferencija na kojoj je Vlada predstavila poslodavcima novi paket mjera kojima im želi olakšati život dogovorena je prije izvješća iz Brisela, no neke poruke ipak su zanimljive: premijer poručuje da su promjene nužne: “Kao država moramo biti spremni mijenjati način rada, mijenjati pravila, mijenjati procedure, ustaljene obrasce komunikacije, a poglavito odnose sa svijetom poduzetništva”.
I dok premijer i ministri ponavljaju kako je 2018. idealna godina za velike strukturne reforme, kritike zbog nečinjenja pljušte već dva dana. Najznačajnija je stigla s Pantovčaka, no Plenković u tome vidi kampanju Kolinde Grabar Kitarović za iduće predsjedničke izbore. Ona mu je ekspresno odgovorila.
“Nisam doživio nešto pretjerano te kritike, moram priznati. Predsjednica ima svoje stavove, izražava ih na način na koji ih izražava. Siguran sam da se na taj način priprema za kampanju”, komentirao je Plenković, a Grabar Kitarović odgovorila: “Nije problem ako netko nije mene doživio, problem je ako nije doživio upozorenja i izvješća Europske komisije i drugih institucija koja upućuju na trendove o kojima sam ja govorila i upozoravala i upozoravam”.
“Mi se u Vladi svaki dan suočavamo s problemima. Tako ćemo činiti i dalje, ne treba nam nitko da nas upućuje na to, neke smo probleme naslijedili neke rješavamo, ali nosimo se s tim”, poručuje premijer, a i predsjednica: “Treba se uhvatiti u koštac s problemima, donositi odluke i provoditi reforme”.
Kako bi začepio usta kritičarima, premijer je sve svoje ministre sazvao na hitan sastanak oko reformi. Među njima je i ministar branitelja, njihove privilegije su posebno apostrofirane u izvješću, kao i činjenica da se teško vraćaju na tržište rada. K tome je još 4.000 građana tražilo da im se dodijeli status ratnog vojnog invalida u posljednja dva mjeseca, i to 23 godine nakon kraja rata.
Ministar branitelja Tomo Medved na to odvraća ovako: “Mi smo znali da ima tih 5.000 branitelja koji se nisu prijavili, oni se čak i liječe u kontinuitetu dugi niz godina.
I taj se problem očito neće tako skoro riješiti. A kad je o današnjim obećanjima poduzetnicima riječ, pitanje je u kojoj mjeri se mogu tumačiti kao prijeko potrebne strukturne reforme. Ekonomski analitičar Velimir Šonje napominje: “Zemlje s kojima smo se nekad uspoređivali danas su daleko ispred nas, ova reforma nije dovoljna da smanji taj jaz”.
Jer na grandioznom rezanju prekomjerne birokracije se, uostalom, počelo raditi još prije više od 10 godina – bio je to Ivo Sanader s Hitrorezom.
Više pogledajte u prilogu
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.