Orešković: Spominjanjem mene pokušava se skrenuti pozornost

Vijesti 19. ožu 201813:08 > 13:10
N1

Bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Dalija Orešković, gostovala je u N1 studiju uživo.

Kako komentirate izjave ministra uprave Lovre Kuščevića, koji je rekao da je dobro da vi i Josipa Rimac, koja je imenovana na čelo radne skupine koja radi na izmjenama Zakona o sukobu interesa, u tome zajedno sudjelujete?

Možda je ta izjava posljedica loše informiranosti, površnosti, nesnalaženja ministra u nekom trenutku. Draže mi je vjerovati u taj zaključak, nego da je riječ o podmukloj namjeri blaćenja mog imena u javnoj percepciji. Ja i kolega Davor Ivanjek, iz prošlog saziva Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, bili smo članovi radne skupine koju je vodila Rimac kao državna tajnica, održali smo dva sastanka. Postavilo se pitanje kako uopće Rimac na čelu te radne skupine, a to proizlazi iz obavljanja dužnosti državne tajnice. Pa ako ta činjenica nije bila sporna cijelo vrijeme, zašto se sad spori manji detalj opsega posla državnog tajnika? Spominjanje moga imena je pokušaj da se skrene fokus na nešto drugo ili da se popravi imidž ili napravi šteta. Meni je suludo da se apostrofira moje ime, koje je pase’ tema u odnosu na sukob interesa, a ne spominje se da je Davor Ivanjek donosio iste pobjedničke prijedloge i da, u krajnjem slučaju, postoji i nova predsjednica Povjerenstva.

Jeste li vi ministru poslužili kao svojevrsni smokvin list?

Mislim da mu se to učinilo zgodnim rješenjem, ali možda je ipak samo stvar u neinformiranosti, neznanju, možda nije znao da nisam više predsjednica Povjerenstva, samim time niti član radne skupine. Ima i jedna anegdota vezana uz to. Naime, kad se radna skupina okupila, kad smo čekali u prostoriji za sastanak da se svi okupe, ministar je sjedio meni i Ivanjeku nasuprot i pitao jesmo li se upoznali s novim članovima Povjerenstva, mi smo rekli da nismo i upitali je li možda on. Uistinu, moguće je da je ta površnost u političkom životu uzrok takvih izjava i pokazatelj nekontroliranja situacije.

U čemu je onda zapravo problem, ako ne postoji problem da ključne funkcije u društvu obavljaju ljudi koji su se ovako ili onako ogriješili na problem sukoba interesa, bez obzira na gradaciju. Govori li to da hrvatski birači ne polažu previše na pitanje morala u politici?

Apsolutno ne polažu dovoljno na etiku, moral, vjerodostojnost, integritet. To kao da su strani pojmovi. Veći je problem da ne polažu pozornost na korupciju pojedinog političara. Ja sam htjela stvari staviti u kontekst. Imamo situaciju da pojedini političari koji su pod istragom ili optužbom za kudikamo koruptivno veći krimen nego što se stavlja Rimac, pa to ne smeta građanima, konkretno Grada Zagreba, niti smeta gradonačelnika Milana Bandića. Što se tiče Povjerenstva, Rimac je bila u povredi administrativnih pravila, imala je propust pravovremenog podnošenja imovinske kartice. Iz perspektive Povjerenstva, riječ je više – manje o formi. To je manji društveni i politički krimen od utvrđivanja kako je nekretnina stečena i povezuje li se s počinjenjem koruptivnog djela. Ne znam zašto bi se osporavalo samo to što ima ulogu u radnoj skupini.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.