Hrvatska komora socijalnih radnika smatra da Istanbulska konvencija, u 21. stoljeću, predstavlja civilizacijski minimum u smjeru učinkovitije zaštite i adekvatnog odgovora na nasilje nad ženama i nasilje u obitelji i poručuje da je manipuliranje sadržajem toga dokumenta neprimjereno i porazno za društvo u cjelini.
S obzirom na činjenicu da je područje zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji važan i neizostavan dio djelovanja profesije socijalnog rada, osjećamo se odgovornima reagirati na aktualnu društvenu klimu izazvanu najavom ratificiranja Istanbulske konvencije, priopćila je u utorak navečer Komora socijalnih radnika.
U medijskom diskursu i javnim istupima ima neutemeljenih, ponekad i neistinitih interpretacija vezanih uz cilj i sadržaj Konvencije, prvenstveno razumijevanjem termina roda i rodno uvjetovanog nasilja, ističe Komora.
“Neravnopravnost spolova i stereotipne rodne uloge česta su podloga za nasilje nad ženama i nasilje unutar obitelji. Prepoznajući navedenu podlogu, međunarodna je zajednica u Preambuli Konvencije istaknula kako očekuje da će ‘Konvencija pridonijeti uklanjanju svih oblika diskriminacije žena i promicanju stvarne ravnopravnosti žena i muškaraca’. Navedeno je upravo ono čemu, između drugih vrijednosti, teže svi socijalni radnici,” ističe se.
Sadržaj Konvencije u mnogim aspektima je integriran u dosadašnje pravne akte o zaštiti od nasilja u obitelji, a ona je važna za poboljšanje postojećih i uvođenje novih mehanizama zaštite žena od nasilja te od nasilja u obitelji. Od države potpisnice se očekuje sveobuhvatno, koordinirano djelovanje u području prevencije, istraživanja, primjene učinkovitih mjera pomoći, sankcioniranja počinitelja, obeštećenja žrtava i međunarodne suradnje, stoji među ostalim u priopćenju Komore socijalnih radnika, koja naglašava da ta struka u svom Etičkom kodeksu naglašava dostojanstvo i vrijednost svake osobe, neovisno o različitosti po spolu, vjeri, etnicitetu, boji kože, seksualnoj orijentaciji, porijeklu, nacionalnosti odnosno bilo kojem drugom obilježju te zaštitu onih koji su u riziku od zanemarivanja, iskorištavanja i nasilja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.