Punih osam sati čekao se u utorak ishod sjednice koja je izazvala priličnu trzavicu na relaciji odnosa snaga HNS-ove ministrice obrazovanja Blaženke Divjak i HDZ-ova premijera Andreja Plenkovića, javlja Jutarnji list.
Deseteročlano povjerenstvo, na čelu s premijerom Plenkovićem i supredsjedateljicom ministricom, trebalo je odlučiti tko će biti voditelj Ekspertne skupine za kurikularnu reformu.
Kamen spoticanja bio je kandidat iz užega kruga izbora, državni tajnik Ministarstva obrazovanja Matko Glunčić, čijim se izboru opire “njegova” ministrica obrazovanja.
Povjerenstvo je biralo između šest kandidata, a Glunčić, kojega je Divjak naslijedila od HDZ-a, imao je iza sebe podršku Andreja Plenkovića, kao i dobrog dijela Povjerenstva.
Divjak je kontrirala njegovu izboru po četiri točke: riječ je o čovjeku koji treba voditi tijelo za provedbu reforme, iako je protiv reforme; ako je protiv reforme, onda je protiv programa Vlade, a time i, treće, protiv preporuka Europske komisije. Četvrto, ministrica je uvjerena da Glunčić ne udovoljava formalnim uvjetima natječaja za mjesto na koje se prijavio. Plenkovićev stav na sjednici, neslužbeno doznaje Jutarnji, bio je – tajnik Glunčić je uključiva osoba, bio je dobar na natječajnom intervjuu, dobio je dosta bodova i zašto se onda oko njega stvara tolika fama?
Sjednica Povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja počela je u takvom startnom tonu u 14 sati, pa je zbog pauze bila zaustavljena u 17.
Nakon što su iscrpljeni monolozi članova, premijer je sazvao pauzu zbog sastanka s potpredsjednicom Vlade i ministricom gospodarstva Martinom Dalić oko Agrokora. Poslije nje, u Vladu je na sastanak došao i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić oko pitanja zagađenja u Slavonskome Brodu.
Plenković se vratio oko 21:30, nakon čega je sugerirao “time out”, dodatno razmišljanje i pokušaj suglasja oko kandidata. Povjerenstvo, inače, nije imalo problema oko dogovora oko izbora članova (iako ni to nije definirano), već je glavni lik priče bio državni tajnik Glunčić.
Doznaje se da je premijer, kao voditelj Posebnog stručnog povjerenstva, imao mogućnost slučaj Glunčić staviti na glasanje, dobiti većinu glasova i tako završiti priču s izborom, ali ipak to nije učinio.
“Premijer je strpljiv i tolerantan te želi razgovor s ciljem da ERS što prije počne s radom”, poručuju iz Banskih dvora, piše Jutarnji list.
U HNS-u ne odustaju od svog stava – Glunčić teško može biti na čelu Ekspertne radne skupine za reformu koju želi provesti ministrica Divjak, jer joj se otvoreno protivi.
Nastavak slijedi za dva dana.