'Malen je postotak izručenja poslovnih ljudi iz Britanije'

Vijesti 10. tra 201808:50 > 08:52
N1

Bivša ministrica pravosuđa, Vesna Škare Ožbolt, gostovala je u Novom danu i komentirala početak procesa Ivici Todoriću na sudu u Londonu.

Što bi moglo biti najvažnije u ovom procesu koji počinje u Velikoj Britaniji?

Velika Britanija ima složeniju proceduru, nego druge države kad je riječ o ekstradicijskom zahtjevu druge države, posebno jer slovi kao zemlja koja udomljuje poslovni svijet i vrlo je osjetljiva na bilo kakve postupke koji se vode protiv poslovnih ljudi. Na taj način je i Todorić, ne slučajno, izabrao Veliku Britaniju i London kao mjesto gdje će otići na duži boravak. Moguća su dva scenarija – da sud sasluša sve argumente, a oni bi mogli biti predstavljeni na način da Todorić ustraje na svemu što je dosad govorio, a to ako se pretoči u riječi njegovih zastupnika, bit će to jedna vrsta političkog progona, oduzimanje vlasništva i sve na što bi sud Velike Britanije mogao gledati otvorenih očiju. Mi ne znamo što su to Državno odvjetništvo i istražna tijela Republike Hrvatske poslali na sud, tko će ih zastupati, s kojim stavovima će izaći, kako će odgovarati na pretpostavljene teze Todorićevih predstavnika, tako da ne mogu niti pretpostaviti što bi to moglo biti i vjerujem da će dati sve od sebe da obore argumentaciju koja bi mogla ići u ovom smjeru o kojem sam govorila.

Hoće li argument protiv izručenja Todorića biti i taj da je svih 14 osumnjičenih u slučaju Agrokor pušteno da se brani sa slobode?

To je jedan jak argument, osim što je činjenica da je Todorić bio najodgovornija osoba vezana za sva djela koja mu se stavljaju na teret. To je jedna mala razlika u odnosu na sve druge, međutim, činjenica je da će oni to koristiti kao argument.

Hoće li Todorić koristiti i sve što se događalo u postupku izvanredne uprave, uključujući i ostavku Ante Ramljaka?

Ja vjerujem da će on iskoristiti svaku nespretnost koja se dogodila u ovom restrukturiranju Agrokora, pa i same primjene lexa Agrokor. Ostalo je potpuno nejasno koje on ovlasti kao vlasnik ima. Puno je tu stvari za koje vjerujem da ni ovaj sud neće uspjeti pohvatati u jednm danu.

Ustavni sud nije donio odluku o lexu Agrokor, hoće li se na to pozivati odvjetnici Ivice Todorića?

To je na neki način po meni i otežavajuća stvar za predstavnike Državnog odvjetništva.

Može li se očekivati da Todorić već u prvom dijelu izvuče neke od dokaza za koje je tvrdio da postoje, audiosnimke i druge prijetnje o dokazima koje je objavljivao na svom blogu?

Ja mislim da će on izvući sve pravno oružje koje mu stoji na raspolaganju, vezano za njegov ostanak u Velikoj Britaniji i neizručivanje Hrvatskoj. Iz sheme se jasno vidi da će u najkraćem i najdužem roku između sedam mjeseci i godine dana taj postupak trajati.

Infografika

Kad govorimo o procesu, riječ je o britanskom pravosuđu, po čemu je ono različito od hrvatskog?

To je anglosaksonsko pravo. Ono što je najzanimljivije je ta situacija da je Velika Britanija u ekstradicijskom postupku proširila broj kaznenih djela za koja razmatra izručenje. Ona tu na svaki način nije baš do kraja imala isti status kao što imaju druge zemlje Europske unije.

Koliki je postotak izručenja?

Negdje oko deset posto. Dakle, vrlo mali postotak izručenja. Posebno navodim poslovni svijet i poslovnu zajednicu, tu je još manji postotak izručenja.

Kakvu će ulogu imati hrvatsko Državno odvjetništvo i zašto su odlučili da ih zastupa britansko odvjetništvo?

Mislim da je to dobra odluka, jer nitko ne poznaje anglosaksonski postupak kao britanski odvjetnici.

Hoće li svojevrsne izjave dužnosnika iz Hrvatske imati utjecaja na odluku britanskog suda?

Mislim da ne, mislim da će se oni koncentrirati na ovaj čisto pravni aspekt manje nego na politički. Iako, britanski sud je osjetljiv na utjecaj i poruke koje dolaze kad je riječ o ljudskim pravima. Todorić je krenuo ambiciozno s obranom. Ovo će biti veliki tjedan Agrokora i ovaj postupak saslušanja i u Saboru sutra i ova predstečajna nagodba upravo na današnji dan stvari su koje će obilježiti ovaj tjedan i obilježiti Agrokor definitivno.

Hoće li činjenica da nema presuda u velikim slučajevima u Hrvatskoj utjecati na činjenicu lexa Agrokor ili nagodbe? Hoće li takav otvoreni slučaj bez sudske presude i mogućeg kriminalnog dijela utjecati na sam postupak nagodbe?

Meni se čini da smo svjetlosnim godinama daleko od presude u ovoj situaciji. Sam taj postupak javnost uopće nema informaciju u kojoj je fazi cijela priča. To je izuzetno opsežan postupak koji mislim da se još uvijek nekako prerađuje u samom Državnom odvjetništvu. Nije za očekivati da će sudska odluka biti donesena brzo, jer postupak nije ni počeo.

Može li se dogoditi da sud odluči zadržati Todorića u pritvoru?

Teško mi je reći, ali to je malo vjerojatno budući da to nije učinio odmah. Odgodio je na 6 mjeseci samu odluku, teško da bi se to moglo dogoditi.

Koliko bi element nepovjerenja u hrvatsko pravosuđe, što će vjerojatno biti jedan od argumenata, biti relevantan za sud u Londonu?

Sva sredstva su dopuštena, grešaka ima, ali činjenica je da nije donesena nijedna presuda u velikim slučajevima i stvara sliku lošeg dojma, a možda je to i krivi dojam u odnosu na sve što se odvija i drugi postupci sporo idu i to je jedna strukturna greška našeg pravosuđa, a da bi županijski sudovi mogli biti brži, definitivno bi mogli.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.