Novinari Frenki Laušić i Ivan Hrstić gostovali su u Točki na tjedan i komentirali stanje u Agrokoru.
Komentirali su i 10. travnja predstavljen nacrt nagodbe u Agrokoru. “To još uvijek nije nagodba. Fabris Peruško je nešto trebao 10. travnja napraviti i to je i učinio. Ipak je to velika stvar, bez obzira što nismo imali točne brojke i postotke. Jasno je da ovo nije bilo lako napraviti, ali isto treba reći da je radio na onome što mu je ostavio Ante Ramljak i da bi i on napravio isto što i Peruško ili približno to. Sve je napravljeno onako kako je Ramljak zacrtao”, rekao je Hrstić.
“Kad se Ramljak odlučio na entitiy priority model, koji pretpostavlja da će se vjerovnici naplaćivati na razini poduzeća, tada dolazi iz Moskve poruka da se Rusi vraćaju u igru. Onda počinju problemi za Ramljaka, koji se tiče savjetnika. On se jače okreće dobavljačima, misleći da će mu oni spasiti život”, rekao je Laušić, istaknuvši da su mali dobavljači dobitnici u cijeloj priči. “Njima je sve isplaćeno, a njihov je predstavnik u privremenom vjerovničkom vijeću koji je odlučio o nacrtu nagodbe vjerovnika. To je jako čudno, da predstavnik onima kojima je sve isplaćeno odlučuje za one kojima ništa nije isplaćeno”, rekao je Laušić.
Todorić tvrdi da je entity priority model kriminal. Može li se vratiti kotač unatrag i osporiti model? “Jamstvo ostaje. Rep će se dugo vući za ovom nagodbom. To je sasvim jasno. Todorić je postavio temelje za to, ako ima kriminala, on je postavio temelje za taj kriminal. Došli smo do vrhunca apsurda”, rekao je Hrstić, dodavši da je teško zanijekati obvezu knjiženja jamstava, te da svatko ima svoj dio odgovornosti od koje se sad pokušava oprati.
Nataša Božić svoje je goste upitala misle li da će Ivica Todorić na kraju ipak biti izručen Hrvatskoj. “Čini mi se da ipak ide u tom smjeru, ali za takvo nešto nema nikakve garancije. Todorić ima obilje dokaza za dokazati da je žrtva političkog progona”, rekao je Hrstić.
“Čini mi se da će biti jako teško s tužbama, tako ih upakirati da opstaju prema onome što dolazi iz pravnih krugova. Sve ovisi kako će se srediti ovih 10 do 20 posto nagodbe vjerovnika. To je ono što još ne znamo. Ako tu bude pukotina, onda će biti izvjesno da će te tužbe proći”, rekao je Laušić.
Možemo li zamisliti posttodorićevsku eru Agrokora?”Ovisi koliko će duga biti skinuto. To još ne znamo. Mislim da će vjerovnici ipak napraviti maksimalno moguće da osiguraju sebi povrat, a da Agrokor ne posrne do kraja. Bit će stalno negdje na rubu. Bitno je i tko će preuzeti kompaniju”, rekao je Hrstić.
Komentirali su i ulogu ministrice gospodarstva i potpredsjednice Vlade, Martine Dalić.
“Mislim da je njena pozicija jača i ostat će jaka ako se donese konačna nagodba vjerovnika u vezi Agrokora, jer to je glavni krimen koji se njoj sad stavlja na leđa. Oporba je imala 75 glasova kad je htjela rušiti ministra financija, Zdravka Marića, a sad su imali još manje. Nije Vlada trebala imati 76 ruku, nego oporba da bi srušila ministricu”, rekao je Laušić.
“Vlada je prisilila Ramljaka na odstupanje zbog vlastitoga ega, kako bi pokazali da su oni čisti u svemu tome. Politika je na kraju upravljala cijelim procesom, a trebali su biti sa strane i promatrati te pomoći ako treba”, smatra Hrstić.
Laušić je komentirao i sastanak ministrice s dobavljačima. “Oni su njoj došli u ured. Mislim da je odlučila tu zaigrati baš zato da bi se sve moglo dogoditi do 10. travnja i da bi mogli reći da imaju neki rezultat. Ona je nagovorila financijske vjerovnike da prihvate zahtjeve dobavljača, a ne dobavljače”, rekao je Laušić.
“Dalić i Ramljak su u kolovozu govorili da Agrokor više neće postojati, nego da će ostati nekoliko velikih kompanija. Sad više ne govore tako”, kazao je Laušić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.