Podignuta optužnica protiv oca ministra Bauka

Vijesti 07. lis 201421:20 > 21:31
Cropix/Dragan Matić

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv sedam osoba zbog više kaznenih djela. Među optuženima je i direktor Kavadura, Miro Bauk, otac ministra uprave Arsena Bauka. To mu je već druga optužnica. Prva je dignuta prije koju godinu zbog nezakonite eksploatacije kamena, no kasnije je kazneni postupak obustavljen.

Optužnica je podignuta protiv šestero hrvatskih državljana zbog više kaznenih djela u vezi s izdavanjem ili poticanjem izdavanja lažnih liječničkih ili veterinarskih svjedožba.

Nakon provedenih dokaznih radnji, splitsko Općinsko državno odvjetništvo podignulo je optužnicu protiv hrvatskog državljanina (1952.) zbog pet kaznenih djela izdavanja, uporabe neistinite liječničke ili veterinarske svjedodžbe i jednoga kaznenog djela prijevare.

Zbog kaznenog djela poticanja na izdavanje i uporabu neistinite liječničke ili veterinarske svjedodžbe, optužene su dvije žene (1950. i 1962.) te dvojica muškaraca (1950. i 1952.).

Zbog kaznenog djela izdavanja i uporabe neistinite liječničke ili veterinarske svjedodžbe, optužen je hrvatski državljanin (1959.), objavljeno je danas na službenoj stranici Državnog odvjetništva.

Državno odvjetništvo ne navodi imena okrivljenika.

Lažna uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti radnika

Splitski portal Dalmacijanews večeras piše kako je prvookrivljenik liječnik medicine reda u Supetru Milan Šlender (62), a jedan od okrivljenika Miro Bauk (64), otac SDP-ova ministra uprave Arsena Bauka.

Kako navodi Državno odvjetništvo, prvookrivljeniku se stavlja na teret da u rujnu i listopadu 2011. te u siječnju i veljači 2012. kao liječnik medicine rada u Supetru nije obavio liječničke preglede radnika za poslove s posebnim uvjetima rada. Tereti ga se da im je, nakon što su im istekla uvjerenja, na traženje okrivljenika (1950., 1962., 1950., 1962. i 1952.), kao direktora trgovačkih društava iz Nerežišća i Splita te vlasnika jednog obrta iz Splita, izdao uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti njihovih radnika iako je bio svjestan da je postupio protivno Zakonu o liječništvu, po kojem je kao liječnik ovlašten izdati liječničku svjedodžbu samo nakon liječničkog pregleda i uvida u medicinsku dokumentaciju.

Ostali okrivljenici, pošto su dobili takva uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti njihovih zaposlenika, uložili su ih u poslovnu dokumentaciju, a sve radi ispunjenja propisanih zakonskih uvjeta.

Prvookrivljenome se stavlja na teret i da je tijekom 2011. i 2012. godine, kao liječnik specijalist medicine rada u Supetru, s namjerom da naplati liječničke usluge koje nije obavio, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje dostavio račune za usluge pregleda zaposlenika u ukupnom iznosu od 8.960 kuna, nakon čega su mu djelatnici Zavoda, ne sumnjajući u istinitost dostavljenih računa, isplatili zatraženi iznos.

Petookrivljeniku (1959.) se stavlja na teret da je početkom siječnja 2012. zatražio od prvookrivljenoga liječnika da mu kao zapovjedniku jednog plovila zaposlenom u trgovačkom društvu iz Splita izda svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti člana posade pomorskog broda i broda unutarnje plovidbe iako je bio svjestan da nije obavio potreban liječnički pregled za poslove s posebnim uvjetima rada. Tu je svjedodžbu, iako svjestan da je neistinita, predao u mjerodavnu službu lučke kapetanije radi obnove pomorske knjižice, navodi Državno odvjetništvo.