Posljednje vrijeme premijer Andrej Plenković nekoliko se puta neplanirano podružio s mladima. Kako i nebi kada je u programu vlade HDZ-a i HNS-a od sedam točaka demografska revitalizacija na trećem mjestu. No koliko se radi javnosti je priznao državni tajnik Marin Strmota na dan kada je podnio ostavku.
Ni dva mjeseca nakon što je državni tajnik u Ministarstvu demografije Marin Strmota dao ostavku, novi nije imenovan.
“Uprava naša radi, imat ćemo sjednicu Vijeća za demografsku revitalizaciju u 5. mjesecu”, najavila je ministrica Nada Murganić.
Može li sustav funkcionirati bez državnog tajnika?
“Imamo pomoćnika, ljude koji su vanjski suradnici, a Strmota je najbolje pokazao koliko je posao težak i kako je teško raditi pod pritiscima nekih brzih i nerealnih očekivanja“, odgovara ministrica.
Struka je iznenađena stavom ministrice, oporbu pak nije uvjerila da se na demografiji radi i s tajnikom manje.
“Ja bih prvo rekao da njih to ne zanima, da mogu i bez tajnika, naravno da je teško raditi jednom znanstveniku pod pritiskom politike, znanstveniku koji zna problematiku, modele, projekcije, taj politički pritrisak nitko iz znanstve sustave ne može izdržati”, kaže demograf Stjepan Šterc.
“Ako dva mjeseca ne možete imenovati čovjeka koji je vođa toga nečega što vam je jako važno – onda ili ste nesposobni ili to ipak nije važno”, kaže SDP-ovac Arsen Bauk.
Brani se i premijer Andrej Plenković, prvi koji je demografiju postavio kao zasebnu upravu – dio je Ministarstva socijale. Nabraja što je u godinu i pol napravljeno.
“To što ne postoji jedna osoba, ne znači da se ne radi. Dapače, vidjeli ste sve što je iznio Štromar, dječiji doplatak od 1.7., paket mjera koji je na toj temi napravljen je puno veći od onoga što drugi žele percipirati”, kaže premijer.
Premijera demantira struka. Mjere su sitnice kažu i neće donijeti pomak. Povećanje rodiljne naknade na najviše 4.000 kuna što je Plenković istaknuo, i dalje je kazna majkama čija je plaća veća od toga. Mala primanja na porodiljnom smatraju jednom od najvećih prepreka da se više majki odluči na više djece.
“Njihova plaća se smanji s 8 na 4 tisuće kuna, tu iznos mora ostati isti i za vrijeme porodiljnog, mjera koju su oni sada uveli, dakle 4000 kuna, trebala bi se uvesti samo za nezaposlene žene, a one koje imaju izuzetno mala primanja dići ta primanja na porodiljnom na prosječnu plaću”, kaže Šterc.
Prijedloge, ali i kritike Vladi upućuje i predsjednica. Gotovo da nema istupa u kojem ne spominje demografsku sliku zemlje. Najavljivala je i da će bude li potrebno posjesti Vladu za stol, no tu mogućnost do danas nije iskoristila.
Prijedlog od 31 mjere poslali su i demografi.Tvrde da nisu uzete u obzir. Vlada nastavlja sa svojima, kao i tvrdnjom, suprotnoj mišljenju struke, da za pomake u demografiji trebaju proći godine i godine rada.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.