Profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu Viktor Gotovac je tijekom gostovanja u emisiji Točka na tjedan, između ostalog, prokomentirao prijedlog SDP-a o povećanju minimalne plaće na 4.000 kuna.
“Ima nekoliko bitnih stvari koje treba reći, prije svega mene brinu političari koji misle da se oko minimalne plaće mogu natjecati u ponudama. Ti daj 3 tisuća, ja ću 5… Pitanje je može li to pratiti naše gospodarstvo, jesmo li konkurentni, možemo li to i trebamo li to? Takav populistički pristup nije ozbiljan, minimalna plaća je ishodište nekog gospodarskog outputa države, ono što se može dati. Ne može se baš tako nadvikivati oko iznosa.
Neobično je da se minimalna plaća kao sredstvo društvenog podkusurivanja koristi već 15 godina. Kod nas se tema periodički povlači i volio da se izvuku drugi džokeri za pregovaranje. Kod minimalne plaće postoji velika opasnost. Kada je jako dižete minimalnu plaću narušavate piramidu plaća, sve one međuodnose između plaća koje su iznad minimalne plaće, povisujete troškove i dovodite poslodavce u probleme, oni postaju manje konkurentni. To je kod nas dovelo do toga da je gotovo nestala tekstilna industrija, obućarska, proizvodnja gume jer smo imali prevelike plaće u odnosu na konkurenciju izvan EU-a.
Treba razvijati ideju da se ne djeluju samo na minimalnu plaću nego da gledamo na međuodnose plaća. Imamo toliko mogućnosti da izbjegnete tržište rada, rad studenata, ugovor o djelu, o autorskom djelu, sve što narušava konkurenciju među radnicima. Na to treba i porezno djelovati. Prije godinu i pol smo smanjili doprinose na autorske ugovore, smanjili smo trošak minimalne plaće kao da smo potaknuli poslodavce da daju minimalne plaće. Ljudi u Hrvatskoj ne rade za minimalnu plaću, teško ih je naći. Oni koji su radili takve poslove su napustili Hrvatsku. Ovo je ozbiljan prostor za oporezivanje rada, zašto promoviramo rad studenata koji se može zloupotrijebiti, a njihov je cilj da što prije završe studij. Ti ugovori predstavljau značajan disbalans na tržištu rada. Bilo bi mudrije da se svaki rad slično ili jednako oporezuje i porezima i doprinosima da poslodavac ne razmišlja hoće li i kako ga zaposliti. Kada bi povećali tu masu koja se porezno opterećuje mogli bismo smanjiti troškove rada i adekvatnije bi prikupljali sredstva za našu socijalnu državu”, smatra Gotovac.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.