Bivši predsjednik Republike Hrvatske, Ivo Josipović, gostovao je u Novom danu i komentirao aktualnosti u politici.
Kako komentirate skromno obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom i Dana oslobođenja Zagreba? Simbolično se obilježava i kreću propitivanja zašto nema pokroviteljstva Hrvatskog sabora. Što se događa da se to stavlja sa strane?
Nažalost, u RH je na djelu veliki projekt revizionizma, želi se promijeniti povijest, od pobjednika učiniti poraženog, od zločinaca napraviti heroje i obrnuto. To je projekt koji se sustavno provodi. Mislim da je to sramota i prilična glupost, jer svrstavati svoju zemlju u krug zemalja i koketirati s onima koji su poraženi, koji su uzrokovali najveća stradavanja čovječanstva je ozbiljan i veliki problem.
Nema muzeja koji se sustavno bavi Narodnooslobodilačkom borbom.
Zaista se spomen na NOB sustavno zatire. Pogledajte koliki su vrijedni spomenici porušeni. Oni nisu “samo” spomenici na slavni NOB, nego velika umjetnička djela. Pogledajte Bakićeve spomenike, koji su uništeni i prodani u staro željezo. Kad odete u Veliko Trgovišće, u kuću pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, tamo imate sve, od njegove kolijevke pa sve do kraja života, ali nema dijela iz Drugog svjetskog rata.
Zato su antifašisti u maršu kroz Zagreb istaknuli i fotografije Josipa Broza Tita i Franje Tuđmana u partizanskim odorama.
Kakav god da je bio otpor, da su ga organizirali drugi, a ne komunisti, očito je da bi poražene snage isto tako htjele promijeniti povijest i taj dio povijesti svojih predaka učiniti ljepšim i boljim. Pitanje je zašto ima tako malo otpora tome. Tragično je da mi tu svoju povijest, čiji smo dobar dio bili, zapravo skrivamo i mijenjamo. Važno je da nije samo drukčija povijest cilj revizionista, cijela ta priča ima aplikaciju na budućnost i vrijednosti na kojima će se temeljiti hrvatsko društvo.
Na nizu pressica koje će u povodu ovog dana biti održane, postavit će se pitanje pokroviteljstva Sabora nad obilježavanjem Dana pobjede. SDP-ov Ranko Ostojić pokrenuo je pitanje, ali je ono odbijeno zbog proceduralne pogreške, kako je rečeno.
Nije u pitanju proceduralna pogreška, nego vladajući danas ne žele slaviti antifašizam ni pobjedu nad fašizmom. Kad pogledamo proračun, za što se sve novac izdvaja, vidimo da nešto malo novca ide za Jasenovac, jer se vlast ne usudi tu potpuno okrenuti ploču, a kad pogledate koliko se izdvaja za Bleiburg, gdje Sabor jest pokrovitelj, onda vam je sve jasno. Vlada sudjeluje u tom projektu revizije, možda ne na način na koji to čine političke stranke, ali u svakom slučaju ima utjecaja.
Kako komentirate najnoviji razvoj odnosa Hrvatske sa Srbijom?
Uvijek se javlja ta priča da su Hrvati ustaše. Hrvati nisu ustaše, Hrvati su dominantno bili na strani antifašizma. Samo, u situaciji kad se i mi toga sramimo, naravno da tamo Vulin, Dačić i ostali to iskorištavaju. Kad govorimo o ustaštvu i četništvu, tamo je isto taj pokret vrlo jak. Hrvatska tu mora jasno reći susjedima da prigovori kako smo mi svi ustaše ne stoje, a da oni imaju što počistiti u svom domu kad je riječ o četništvu.
Kako komentirate prijedlog za osnivanjem povjerenstva koje bi utvrdilo točan broj poginulih u Jasenovcu?
Znamo koliko je ljudi poginulo u Jasenovcu. Priče da je bilo milijun, jest politička zloupotreba, ali isto je i ovo što se radi kod nas, da je Jasenovac bio sanatorij ili radni logor. To je potpora revizionizmu koji imamo i nadam se da predsjednica neće ostvariti svjou prijetnju i osnovati povjerenstvo.
Bleiburg je postavio nove mjere nadgledanja komemoracije. Kako komentirate najnoviji pristup Austrije? Određena su i pravila ponašanja, nema više šatora…
Očito je ta komemoracija postala mjesto na kojem revizionističke snage pokazuju svoju snagu, a imaju i financije koje im osigurava Sabor i ta se komemoracija pretvori u nešto što ne bi trebala biti. Priča sa ZDS i sličnom ikonografijom jedna je žalosna priča i Austrijanci uče da je revizija povijesti i ustašofilija nije nešto što bi moderna Hrvatska trebala zagovarati.
Jučer je američki predsjednik Donald Trump objavio da SAD izlazi iz iranskog nuklearnog sporazuma. Postoji li kakva opasnost, vidimo da raste strah na Bliskom istoku, poremećaj tržišta nafte…
Sasvim sigurno to jest jedan riskantan i opasan potez, tenzije se dižu, podiže se vjerojatnost sankcija, političkih tenzija i vojnih aktivnosti i Trumpov potez je nešto što ozbiljno destabilizira sigurnost u tom dijelu svijeta. Reakcija europskih zemalja je primjerena, one će ostati u tom sporazumu i apeliraju na to da se promijenjene političke okonosti ne refereiraju na sve dobro što je proizašlo iz tog sporazuma.
Kako komentirate demografske mjere i odnose predsjednice i premijera po tom pitanju?
Očito dolazi do malog verbalnog sukoba, ja o tome da predsjednica izlazi s prijedlozima i projektima nemam ništa protiv, neka izlazi, a druga stvar je hoće li ih Vlada prihvatiti. Mislim da bi za vlast, koju čine i jedno i drugo brdo, bilo dobro da se pokaže sinergija i da se riješe neki poblemi.
U medijima su ovih dana dominantne dvije teme, podebljavanje parlamentarne većine i rekonstrukcija Vlade. Koje je vaše mišljenje?
Premijer je davao pomalo možda i kontradiktorne izjave o tome hoće li doći do rekonstrukcije. Ja mogu nagađati, ali gledajući sa strane, mislim da bi bilo dobro da se vlada rekonstruira, jer neki resori očito ne funkcioniraju kako treba.
SDP je u problemima, upućene su teške optužbe na zagrebačku organizaciju za izborni inženjering i sumnje da se manipulira osobnim podacima…
Gledamo već dulje vrijeme u SDP-u rat sviju protiv sviju. Postoje otpori onih koji misle da sadašnje vodstvo ne radi dobro, a oni su to vodstvo izabrali. Izgleda da je to jedan nesretni trenutak socijaldemokracije, ne možemo prepoznati da je problem u različitim politikama, nego je očito riječ o željama pojedinih članova ili članica da se sredstvima koja nisu legitimna izbore za određene izbore. Legitimno je sudjelovati na izborima, agitirati, ali ako ima situacija koje opisujete, to nije nimalo dobro za SDP.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.