Gost Novog dana bio je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić.
Istraživanje Eurobarometra o vjeri građana u Europsku uniju pokazalo je da Hrvatska baš ne stoji dobro. Samo 36 posto građana smatra članstvo pozitivnim. To je sedam posto manje nego prošle godine. Je li politička elita, uključujući i vas, gurnula građane populistima u ruke?
“Mislim da smo svi pomalo krivi za to. Bit ću samokritičan, možda nisam dovoljno napravio da dam argumente zašto je dobro biti za EU. Mislim da je to naš veliki zadatak u idućih godinu dana. Od 1983., unutar naše zajednice, Europska unija nikad nije bila popularnije. No što se tiče Hrvatske i Italije slučaj nije takav. To je problem s kojim se moramo suočiti, moramo građanima objasniti zašto je dobro biti u EU. Ne govorimo samo o novcu, govorimo o vrijednostima. Živimo od turizma, ako ne uđemo u šengen i nastave se kilometarske kolone na granici, konkurentnost turizma ići će prema dolje. Imamo puno argumenata zašto nam treba Unija i da ju moramo produbiti, a ne napustiti.”
Zašto korist od Europske unije građani dosad nisu osjetili na osobnoj razini?
“Mislim da je tu miks problema, nije to samo pitanje EU. Treba uzeti prije svega raspoloženje u Hrvatskoj, ono je negativno. Smjer kojim ide Hrvatska, smatra većina građana, je negativan i normalno da je odmah Europska unija percipirana kao negativna jer sama vlast zagovara EU. Građani ne mogu odmah ocijeniti prednosti, protok je nekog vremena. A i pitanje je atmosfere u Hrvatskoj, 90-ih nije bilo tako. Živjeli smo drugačije, u teškim vremenima, ali ne u atmosferi u kojoj živimo danas. Ja se nadam da ćem ostvoriti novu političku opciju.”
Je li moguć scenarij kao u Italiji, da populistička opcija sudjeluje u vlasti?
“Meni su dečki iz Živog zida jako simpatični. Podsjećaju me na ono što sam ja bio 90-ih – buntovan, tražio alternative. Suštinska razlika je što smo mi nudili rješanja, stvorili ih i realizirali. Samo populistički govoriti i djelovati, od toga nema rezultata. Moramo stvoriti političku alternativu koja će nuditi rješenja za konkretne probleme.”
Što ste onda radili dosad?
“Jednim dijelom sam i ja pogriješio što nisam IDS-ove ideje razvijao dalje po Hrvatskoj. Sada imam namjere pomoći u toj novoj koaliciji.”
Je li IDS spreman “pretrčati” Andreju Plenkoviću ako će to u Saboru biti potrebno?
“Nisam predsjednik stranke, ali znam stajalište što se toga tiče – to ne dolazi u obzir!”
Srećete li se u Europarlamentu s kolegicama i kolegama iz Slovenije?
“Maloprije sam sreo dobrog prijatelja Franca Bogovića, kojeg sam o teranu “tukao”, ali smo inače dobri. Rekao sam mu jednu stvar. Da nisam znao da su ludi koliko i mi. Kada gledate kampanju tamo, koliko se vrijeđaju Janša i Židan… Mi baš nismo nepristojni kao oni.”
Što očekujete od izbora u Sloveniji?
“Upozorio sam već ako dođuJanša ili Židan. Pazite, Janša vodi Sloveniju prema Poljskoj, Mađarskoj… Mi ćemo imati ozbiljnih problema jer ovi su puno ekstremniji u odnosu na ono što je bio Cerar i njegova politika. Janša ima šanse, ali Židan nije ništa bolji. Socijaldemokrati u Sloveniji su katastrofa.”
Što biste vi u ovom trenutku učinili?
“Mi smo u arbitraži pobijedili Sloveniju, tu nema dileme. Slovenija nije ništa ostvarila. Trebalo je na temelju tog dogovora postići bilateralni dogovor i izbjegli bismo sve drugo. No Plenković dolazi u Umag i veli mi “moramo ovima, moramo ono”. To nije dugoročna politika, to je kratkoročna politika, igranje na efekt. Ja gledam što će sutra biti, a bit će gore.”
Kako ocijenjujete trenutnu poziciju premijera Plenkovića? Je li odgovoran za sve ovo što se događalo oko lex Agrokora?
“Onaj tko je na čelnim pozicijama je barem suodogovoran. Plenković je u EP-u bio popularan, radio odličan posao, cijene ga i danas. No u nekim stvarima me uvelike razočarao kao premijer, konkretno oko lex Agrokora. Očito je bilo svega. Ja ne vjerujem da je on korumpiran, da je ušao u marmeladu, ali da je puno toga znao, a nije reagirao na vrijeme, to je očito.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.