Gotovo tri mjeseca prošla su od ekološkog incidenta u Slavonskom Brodu. Zbog puknuća produktovoda bez pitke vode ostalo je 160 tisuća ljudi, a do danas nitko nije preuzeo odgovornost. Brođani su još uvijek nepovjerljivi i vodu kupuju u trgovinama.
“Onu na pet litara uzmemo, nismo sigurni, nismo sigurni, ne”, kazao je stanovnik Slavonskog Broda.
“Bojimo se, još uvijek, krizu mislimo da smo prebrodili, ali ustvari još uvijek to traje. Kad je uzmemo u čašu, ona bude tako mutna da čekamo hoće li se izbistriti ili ne, nekad se izbistri više, nekad manje”, kazala je stanovnica Slavonskog Broda.
Brodske mame svoju borbu za čistu vodu nastavljaju, poručuju da neće šutjeti, ali ni one nemaju odgovor na pitanje tko je kriv. “Znamo samo da produktovod još nije ispitan duž cijele dužine tako da mi ne znamo je li to još negdje puca. Hrvatske vode ne daju suglasnost da se nastave ti radovi i zbog toga će se taj cijeli proces spajanja naftovoda na rafineriju produžiti”, kazala je Ivana Smolčić Jerković iz udruge “Brodske mame”.
Analiza vode u Slavonskom Brodu provodi se jednom mjesečno. Nakon puknuća produktovoda, Brođani misle da je to prerijetko, a župan ipak smiruje tenzije. “Mjesta panici nema i u tim teškim trenutcima, sustav je odradio svoje, pritom mislim na stožere i gradske i županijske i općinske, a naravno i na Vladu”, rekao je župan Danijel Marušić.
No, ni on ne zna zbog čije pogreške se incident dogodio. Kaže, sada je na potezu Županijsko državno odvjetništvo koje mora pronaći krivca. S njim se slaže i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Upit smo poslali i Županijskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu, no odgovor još uvijek nije stigao. Ne brine Brođane samo ono što piju, već i ono što udišu. Osim incidenta s produktovodom u zraku je granična razina sumporovodika i ozona. Nuspojave – glavobolja, kašalj, tekućina u plućima.
Više pogledajte u prilogu Ivane Kopčić
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.