S obzirom na to da je europsko tržište gladno kvalitetne radne snage i da su gotovo svugdje radni uvjeti i plaće bolji nego u Hrvatskoj, upitno je tko će doći raditi u Hrvatsku, komentiraju ugostitelji i hotelijeri.
Prva grupa od 11 sezonaca iz Egipta već stigla na jedan dalmatinski otok, gdje će raditi u manjem hotelu kao pomoćno osoblje. Kako im je znanje engleskog jezika više nego skromno, mogu raditi samo poslove koji nemaju veze s izravnom komunikacijom s gostima.
No, takvih će radnika u ovogodišnjoj sezoni u Hrvatskoj nedostajati još oko 15 tisuća da bi se zadovoljili kriteriji kvalitete usluge koju smo gostima obećali i naplatili, piše Slobodna Dalmacija.
To su, doduše kasno, primijetili i političari, pa je Vlada RH upravo donijela odluku o povećanju kvote za sezonsko zapošljavanje stranaca, koja je za turizam dosegla 7660 radnika, koliko ih poslodavci smiju uvesti iz inozemstva. Ali uzalud, jer ni inozemnih radnika za hrvatski turizam po sadašnjim plaćama – nema.
Da nije tako, ne bi ranije utvrđena kvota od 4660 stranih radnika u turizmu za ovu godinu ostala tek napola iskorištena. Tako je za poslove pomoćnih radnika u turizmu preostalo još 1359 dozvola, iako je navodno zaprimljeno i u postupku odobravanja još 1538 zahtjeva.
Po uvoznoj kvoti smije se uvesti 80 turističkih animatora, 100 masera posebnih vrsta masaža, 50 turističkih zastupnika, 10 instruktora ronjenja, 300 kuhara internacionalne kuhinje i još 400 “običnih” kuhara, te čak 3715 pomoćnog osoblja. Ali unatoč višemjesečnim potragama za radnicima u turizmu u Hrvatskoj i inozemstvu, njih jednostavno nema.
Bolje rečeno, nema zainteresiranih za rad na određeno vrijeme od nekoliko mjeseci s plaćom dvadesetak posto nižom od hrvatskog prosjeka, kakve su sada u turizmu i ugostiteljstvu.
Ne čudi stoga da se očajni poslodavci nakon obilaska Srbije, Vojvodine, BiH i Makedonije, u mahom neuspješnoj potrazi za radnicima, sada okreću radnicima u nekim zemljama arapskog svijeta u kojima je standard značajno niži i prosječne su plaće između 200 i 300 dolara.
S obzirom na to da je europsko tržište gladno kvalitetne radne snage i da su gotovo svugdje radni uvjeti i plaće bolji nego u Hrvatskoj, upitno je tko će doći raditi u Hrvatsku, komentiraju ugostitelji i hotelijeri spoznaju da će im gosti ove godine duže čekati kavu na terasama ili uređenje sobe u hotelima, jer najviše nedostaje konobara, sobarica i pomoćnika u kuhinji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.