Približava se početak nove školske godine. Prva generacija kreće "Školu za život". Početak je to dugo očekivane reforme obrazovanja koja će se eksperimentalno provoditi u 74 škole. Provjerili smo kako teku pripreme, koji se problemi mogu očekivati te kakva je situacija s drugim velikim projektom - nabavkom opreme za obveznu nastavu informatike.
U Školu za grafiku, dizajn i medijsku produkciju učenici se vraćaju za manje od mjesec dana. No, ove bi jeseni za prve razrede i njihove profesore – mnoge stvari trebale biti drukčije.
Treći rujna će u klupe ove škole sjesti 116 učenika, punih 5 razreda koji će biti samo mali dio prve generacije “Škole za život”.
Reforma eksperimentalno kreće uz 74 škole za više od 8500 učenika i 1500 profesora koje čekaju najveći izazovi.
“Neki oblik nepoznanice, odnosno novost, je to da će oni imati određenu slobodu u odlučivanju o obimu gradiva koje će raditi, pristup je naravno sada dvosmjeran u nastavi”, kaže Dubravko Deželić, ravnatelj Grafičke škole iz Zagreb.
Edukacije se u školi nastavljaju pred kraj kolovoza, s pripremama su zadovoljni, no svjesni su da će problema u ovako velikom projektu sigurno biti, no to nije razlog da se u reforme ne ide.
“Definitivno sve što će se pokazati kao dobro treba prihvatiti, a ono što ne valja trebamo jasno i glasno i artikulirati i argumentirano komunicirati s Ministartvom, i siguran sam da će se promijeniti ono što nije dobro”, kaže Deželić.
Profesori i ravnatelji koji ne žele pred kamere brinu se hoće li udžbenici stići na vrijeme, a Sindikat upozorava i da se njihovo članstvo brine na nepripremljenost:
“Učitelji su zabrinuti zbog tog nesklada koji će postojati između starih udžbenika i tog novog rasterećenog kurikula. Znamo da je osposobljavanje provedeno navrat-nanos, dakle, na brzinu”, kaže čelnik sindikata Preporod Željko Stipić.
Kralj: Učitelji će biti spremni
Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da će se podrška nastaviti, a da će udžbenici stići na vrijeme.
“Dakle, udžbenik je jedno od sredstava, mi se nadamo se da će kolege u školi koristiti različite izvore i sadržaje, dio onoga što im mi pokažemo u metodičkim priručnicima, dio u virtualnim učionicama, ali i iz njihovog bogatog iskustva, da će koristiti tekstove, primjere zadatke… Ja bih rekla da straha nema, ono što je najvažnije, učitelji će biti spremni”, kaže Lidija Kralj, pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja.
Uz pripreme za “Školu za život” priprema se i obvezna informatika za 5. i 6. razrede, pa je glasno odjeknula vijest da je Ministarstvo poništilo javnu nabavu 13000 računala jer je stigla samo jedna ponuda s prevelikom cijenom. To za Ministarsvo nije razlog za brigu.
“Ne smijemo zaboraviti da zapravo informatika ne kreće od nule. Svaka naša škola ima barem jednu informatičku učionicu . Primjent ćemo, najvjerojatnije, isti model koji smo primijenili i prošle godine da škole same mogu nabavljati opremu, a mi ćemo osigurati sredstva za to”, pojašnjava Kralj.
No, ovdje postoji problem s udženicima.
“Jasno je da su ti udžbenici još na recenziji i da oni, ako i dođu, doći s debelim zakašnjenjem”, kaže Stipić.
Iz Ministarstva odgovaraju da se nastava informatike po uzoru na moderne načine poučavanja u zemljama Unije može izvoditi i bez udžbenika, te da ove godine roditelji ne moraju kupovati dorađene udžbenike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.