Ojkanje – dobro za UNESCO, ali ne i za branitelje

Vijesti 16. kol 201818:38 > 18:38
Screenshot

Iako je ojkanje tradicionalna i spada u hrvatsku kulturnu baštinu od 2010., branitelji su se podigli na zadnje noge zbog festivala ojkača. Smeta im činjenica da festival organizira Srpsko kulturno društvo u Petrinji.

“Ne, mi ne želimo zabraniti festival ojkače. Samo naglašavamo da ojkači nije mjesto ovdje. Ovdje je jako puno stanovništva stradalo u ratu”, rekao je Mirko Putrić, predsjednik udruge Hrvatski domobran Petrinja.

“Jedna određena grupa ljudi, u ovom slučaju branitelja koji negoduju, jednostavno želi dobiti političke poene na napadu prema Srbima”; rekla je Mara Vilus iz Srpskog kulturnog društva Prosvjeta.

Branitelji traže da se festival održi u obližnjim srpskim selima, Jabukovcu ili Blinju.

“Ako oni imaju želju, onda tamo neka ojkaju. Ali ovdje većinsko stanovništvo nema ni želje ni volje. Dapače, to može samo izazvati samo nemire”, smatra Putrić.

Uz Vladin Savjet za nacionalne manjine, pokrovitelj festivala je Grad Petrinja. Gradonačelnik kaže – ja sam hrvatski branitelj i nemam ništa protiv održavanja festivala.

“Ojkača je pjesma ne samo nacionalnih manjina. Ona je i hrvatska pjesma. I tko bi sad to trebao zabraniti i da dislociramo iz grada Petrinje, da ih stavimo u Jabukovac ili bilo gdje. To bi za mene kao gradonačelnika bila getoizacija”, rekao je gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.

Ojkanje je 2010. uvršteno na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine.

U Ministarstvu kulture poručuju: taj tip glazbenog izričaja zajednička je tradicija i ne poznaje granice nacionalnog.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.