"Do sankcioniranja Mađarske vjerojatno neće doći"

Vijesti 13. ruj 201809:46 > 10:06
N1

Senada Šelo Šabić iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose komentirala je jučerašnji govor o stanju Unije Jeana-Claudea Junckera i odnos EU i Mađarske.

VEZANE VIJESTI

 Nakon što je jučer Europski parlament potvrdio izvješće o Mađarskoj u kojem se poziva na kažnjavanje te zemlje jer krši vrijednosti EU, postavlja se pitanje što će biti kada ta odluka dođe na potvrdu Vijeća EU.

Šelo Šabić kaže da, iako je riječ o povijesnom danu jer je prvi put pokrenut mehanizam za moguće sankcioniranje zemlje članice, do toga vjerojatno neće doći jer je Poljska već najavila da će glasati protiv. Upozorava da članstvo u EU predviđa obaveze pa ako neka članica može profitirati od članstva onda je u slučaju krize red da se solidarno participira u njenom problemu. 

“Presedan je da jedna zemlja krši standarde EU i prolazi nekažnjeno…Mađarska i njen predsjednik grade iliberalnu demokraciju. Nisu jedini u Europi, imamo populizam koji raste i podrivaju se temelji EU… Porazno je  i razmišljati o povratku unatrag i narušavanju barem minimuma zajedništva koji smo postigli”, poručila je.

Rekla je da ne zna kako će Hrvatska glasati u tom slučaju, s obzirom da su HDZ-ovi zastupnici u Europskom parlamentu glasali protiv. “Želim vjerovati da je Hrvatska zemlja koja želi sebe ugraditi u EU jačati mehanizme, a ne biti kamenčić koji će opstuirati funkcioniranje Unije”, poručila je. 

Komentirajući Junckerov govor u kojem je najavio Europu bez granica, Šelo Šabić kaže da predsjednik Komisije tu Europu živi svakodnevno i da je ona za njega realnost, ali da slabljenje granica između zemalja neće proći tako jednostavno. Podsjetila je da je Juncker zato pričao i o jačanju vanjskih granica, kao i o dovođenju europskih policajaca na granice. 

“Pitanje legalnih ruta teško da će riješiti problem dinamike migracija. Međutim, zatvoriti granice, ojačati službe, pokazuje se kao veliki ulog s malim rezultatima. On je govorio o Africi o odnosu koji ne smije ostati jednosmjeran – da Europa diktrira afričkim zemljama odnos na način da šalje financijsku pomoć da bi oni zaustavili migrante. Odnos mora biti kompleksniji i ravnopravniji. Turska i Sjeverna Afrika danas se smatraju prirodnim okruženjem u EU”, poručila je. 

Osvrnula se na predsjedničin intervju u Kleine Zeitungu i krivo prenesenu izjavu o strahu hrvatskih muslimana

“Što se tiče tog intervjua zaista je došlo do rezanja teksta pa do nesprazuma na koji je muftija reagirao. Hrvatska uči kako se snaći u migrantskoj krizi. 2015. Hrvatska je pomagala da prođu prema Sjevernoj Europi, danas se od Hrvatske očekuje da kontrolira tok migracija. Ne znamo što se događa na granicama u smislu push backa i nasilja nad ljudima koji nelegalno pokušavaju ući u Hrvatsku. Bit će potrebna bolja suradnja s BiH koja je ove godine doživjela višestruki porast broja izbjeglica… Mi stalno govorimo o nama kao tranzitnoj zemlji, mi smo dio cijelog europskog teritorija i to jeste problem u dugoročnom smislu”, rekla je Šelo Šabić. 

Komentirajući najavu da će se ukinuti pomicanje sata te da će svaka zemlja posebno odlučivati hoće li zadržati ljetno ili zimsko vrijeme, Šelo Šabić je rekla da je to pitanje kojemo morati riješiti samo jednom i s odlukom ćemo morati živjeti. “Nećemo mijenjati vrijeme svake godine. Kad se odluče, zemlje će izabrati vrijeme i tako će se živjeti”, poručila je stručnjakinja za međunarodne odnose. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.