Marijana Petir: Različitosti demokršćana treba poštovati

Vijesti 15. ruj 201811:04 > 11:05
N1

Hrvatska europarlamentarka Marijana Petir gostovala je u Novom danu i komentirala aktualne teme.

Je li Orban prijetnja vrijednostima Europske unije?

VEZANE VIJESTI

Ovdje nije bila rasprava o Orbanu, nego o Mađarskoj i o proceduri koja nije u nadležnosti parlamenta. Ja se protivim apsolutno bilo kakvom narušavanju temelja na kojima je postavljena Europska unija, kao ni temeljnim vrijednostima, a to su supsidijarnost i proporcionalnost i miješanje u unutarnje stvari jedne države. Kad vidite tko je pokrenuo proceduru, riječ je o onima koji gube izbore, a ovo je napad na demokršćansku mađarsku vladu i žele skupiti jeftine političke poene.

Kako komentirate da Europska pučka stranka nije bila jednoglasna?

To treba gledati u kontekstu različitosti, u njoj su pripadnici različitih stranaka iz različitih stranaka. Sasvim je jasno da se mi iz Hrvatske kao demokršćani bitno razlikujemo od demokršćana iz Švedske ili neke zapadne zemlje. Oni to demokršćanstvo shvaćaju na drugačiji način od nas, za koje bih rekla da poštujemo prave demokršćanske vrijednosti. Postoji ta različitost i mi se u njoj trebamo poštovati. Ovdje je riječ o političkoj odmazdi gdje se prije izbora želi prikupiti prednost.

Želite reći da Europski parlament selektivno raspravlja?

Da, ovo je selekativan pristup i čudim se da se ovakvo što prošlo u proceduri.

Orban je kontroverzan po brojnim potezima, dovodi se u pitanje njegov odnos prema medijima, pravosuđu, što mislite o njemu kao lideru i načinu kako djeluje u Mađarskoj?

Razumijem kolege koji su izrazili zabrinutost po nekim pitanjima, ali to nije rješenje aktivacija članka 7, nego dijalog. Europska unija je u potresima, ako želimo da naši europski susjedi krenu boljim putem, ne možemo to ovako činiti.

Ne vidite ga kao autokratskog lidera?

Nije na meni da karakteriziram, tamo su njegovi birači rekli što misle. Treba vidjeti kontekst Mađarske u potpunosti. 

Kako komentirate stanje u Uljaniku? Vaš kolega u Europskom parlamentu, Ivan Jakovčić, rekao je da neće u novu utrku, zbog povezivanja njegovoga članstva u Nadzornom odboru Končarove tvrtke i situacije u Uljaniku.

Ako se ne riješi, problem u Uljaniku postat će i veliki gospodarski, ali i socijalni problem. To pitanje se hitno treba riješiti. Vlada je rekla da postoje tri moguća rješenja, nadam se da do stečaja neće doći, nadam se da će se plan restrukturiranja ipak prilagoditi zahtjevima Europske komisije, a vidjeli smo kako su izleti sa strateškim partnerom završili u Hrvatskoj, jer je IDS kao politički patron stavio svoje šape na Uljanik i s očigledno ili nesposobnim ili korumpiranim menadžbemntom doveo Uljanik do prospasti

Hoće li tu stradati lokalna politika?

Ja mislim da u Istri treba dobro protresti te političke strukture, jer ovo što se dogodilo s Uljanikom treba biti znak da tako nešto ne štima, da je riječ o korupciji i klijentelizmu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.