Republika Hrvatska među članicama je Europske unije koje izdvajaju najveći postotak svojeg BDP-a za rekreaciju, kulturu i religiju, pokazuju podaci Eurostata za 2016. godinu.
Najviše svojeg BDP-a prema Eurostatu za rekreaciju, kulturu i religiju izdvaja Mađarska, čak 3,3 posto, nakon nje slijedi Estonija s 2,1 posto, a Hrvatska i Danska dijele treće mjesto s 1,8 posto BDP-a, piše Index, uz napomenu kako to ne znači da u konkretnim novčanim iznosima Mađarska izdvaja najviše novaca za rekreaciju, kulturu i religiju u Europskoj uniji jer treba uzeti u obzir koliki je BDP Mađarske, a koliki, primjerice, Francuske ili Njemačke.
Na pitanje zašto Eurostat uopće računa postotak BDP koji ide na rekreaciju, kulturu i religiju, odnosno kako je nastala ta kategorija Ana-Maria Marola Indexu je odgovorila da su rekreacija, kultura i religija u jednoj kategoriji po tzv. COFOG klasifikaciji iz 1999., koja se odnosi na različite funkcije vlasti i sastoji se od deset kategorija. Ostale kategorije su, između ostaloga, zdravstvo, ekonomske službe, obrana, javna sigurnost itd., a u tih 10 glavnih kategorija je onda još podijeljeno 69 različitih grupa. U svakom slučaju, COFOG klasifikacija jedna je od standardnih u sakupljanju statističkih podataka i analizi.
Premda se na prvi pogled čini da je hrvatskim vlastima jako važna rekreacija, kultura i religijski život svojih građana, kada se detaljnije analiziraju podaci Eurostata oni otkrivaju da je RH među članicama Europske unije koje izdvajaju najmanji postotak BDP-a za rekreaciju svojih građana, ali je među onima koje izdvajaju najviši postotak BDP-a za religiju, piše Index.
U konkretnim iznosima za 2016. RH je primjerice za rekreaciju svojih građana izdvojila 221 milijun kuna, a za religiju milijardu i 968 milijuna kuna, dakle skoro dvije milijarde. Za usporedbu, katolička Malta je za religiju u istoj godini izdvojila jedan milijun eura, a Irska točno nula eura. Kada se pak usporedi izdvajanje postotka BDP-a za religiju, jedino Mađarska daje veći postotak BDP-a za religiju od Hrvatske od svih 28 članica Europske unije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.