Čak 39 posto građana kasni s plaćanjem jer su – zaboravili

Vijesti 23. ruj 201809:08 > 15:23
Ilustracija

Dok tjednima pratimo propast jednog brodogradilišta, baš kao i jedne stranke, dok desno krilo rovari protiv premijera i dok se donose reforme koje to nisu, u medije se ipak uspjela probiti i priča o plaćanjima u Hrvatskoj.

Iz zanimljivog istraživanja proizlazi da svaki četvrti građanin ove zemlje, kao i svaka četvrta tvrtka u ovoj zemlji, kasni s plaćanjem, ili račun uopće ne plati.

Hrvatska prati europski trend blagog porasta plaćanja računa na vrijeme. Pokazalo je to istraživanje tvrtke EOS koje se jedanaestu godinu za redom provodi u 17 zemalja, među gotovo tri i pol tisuće tvrtki. Međutim, i dalje svaki četvrti građanin ili tvrtka kasni s plaćanjem ili račun uopće ne plati. Prosječno se računi plaćaju tri tjedna nakon isteka propisanog roka – građani ipak petnaestak dana brže nego tvrtke. 

VEZANE VIJESTI

Razlozi neplaćanja na vrijeme su razni. Kada su u pitanju tvrtke, odnosno njihovo međusobno poslovanje – najčešće je praksa plaćanja loša zbog uporabe kredita za dobavljače, insolvetnosti, ali i neplaćanja klijenata. No, ovo je istraživanje pokazalo i da 29 posto poslovnih korisnika – namjerno ne plaća.

S druge strane, kada su privatni korisnici u pitanju, oni najčešće ne plaćaju zbog prekomjerne zaduženosti i bankrota te privremenih problema s likvidnošću. Zanimljivo i da 39 posto građana račun ne plati na vrijeme jer je – zaboravilo.

Kašnjenje ili neplaćanje računa izravno ugrožava, kaže se u ovom istraživanju EOS-a, svaku sedmu tvrtku. Gotovo trećina tvrtki kao izravnu posljedicu nemogućnosti naplate odlučuje povisiti cijene svojih usluga. Ispitanici u dvjestotinjak hrvatskih tvrtki koje su sudjelovale u ovom istraživanju pak očekuju i dodatno pogoršanje stanja.

Podaci o blokiranim tvrtkama i građanima nisu dobri, iako je zabilježen pad u odnosu na lipanj. Krajem srpnja je više od 22 i pol tisuće poslovnih objekata bilo u blokadi, s dugom većim od 11 milijardi kuna. Baš kao i više od 318 i pol tisuća građana s dugom većim od 43 milijarde kuna. Građani najviše duguju teleoperaterima. Sasvim sigurno to upućuje da su mnogi od njih živjeli preko svojih mogućnosti, no razlozi blokada su različiti. Primjerice, problemi s plaćama. Krajem prošlog mjeseca, prema podacima Porezne uprave – gotovo četiri i pol tisuće građana nije primilo svoju plaću.

Prema istim podacima gotovo 2.000 poslodavaca krajem kolovoza, uzatsopno tri mjeseca i tri mjeseca u šest mjesci, nisu isplatili plaće radnicima. Kada je razlog za to nemogućnost raspolaganja novcem na računu poslodavca ili nedostatak novca koji nisu nastali s ciljem izbjegavanja – nije riječ o kaznenom djelu. No, u drugim slučajevima neisplata plaća od 2013. godine je – kazneno djelo. U posljednje vrijeme, od siječnja 2015. do danas, baš zbog tog oblika kaznene odgovornosti donešene su 93 pravomoćne presude. Uglavnom oslobađujeće – njih 87.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.