Hoće li se u mandatu ove Vlade prekrajati izborne jedinice?

Vijesti 28. lis 201818:19 > 18:23
Patrik Macek/PIXSELL

Otkako su 2000. godine održani prvi izbori za Hrvatski sabor po aktualnom izbornom zakonu, ne prestaju upozorenja na njegove manjkavosti.

U prvom redu problem su neprirodno skrojene izborne jedinice u kojima živi različit broj birača. Ustavni sud je još 2010. upozorio da zbog toga njihovi glasovi ne vrijede jednako, no nijedna Vlada to još nije pokušala uskladiti.

Hoće li se za mandata ove Vlade uspjeti dogovoriti korjenite izmjene izbornog zakonodavstva? Nedoumica je mnogo. Primjerice, treba li prekrajati izborne jedinice. U Mostu smatraju da ih treba prekrajati tako da one ne dijele područja županija.

“Trebalo bi što je moguće više poštivati granice koje imamo, granice županija. I to je zapravo pravilo koje postoji i u drugim državama, a to je da se te granice ne presjecaju, a to znači da vi ne možete u svakoj izbornoj jedinici birati jednak broj zastupnika, on je različit”, rekao je Mostov Robert Podolnjak.

VEZANA VIJEST

Definiranje izbornih jedinica moglo se riješiti i 2015. zbog čega SDP žali, ali ne slažu se s Mostom. “Ja se ne slažem da je nužno slijediti granice jedinica lokalne samouprave. Građani RH biraju svoje zastupnike bez obzira da li žive u Puli, Rovinju, Zagrebu ili Vukovaru, svi moraju imati jednako pravo glasa. Na nama je da se dogovorimo da li će to biti različit broj birača ili će biti isti”, kazao je SDP-ov Peđa Grbin.

I u GONG-u smataraju da su potrebne cjelovite promjene izbornog zakonodavstva.

“Ono što je hitno ipak se nalazi u zakona o parlamentarnim izborima gdje su izborne jedinice neprimjereno različite veličine tako da glas birača ne vrijedi jednako u cijeloj Hrvatskoj. Nakon toga sigurno bi trebalo popraviti i s 21. stoljećem uskladiti zakon koji regulira financiranje izbornih kampanja kao i referendumskih kampanja”, kazala je Jelena Berković iz GONG-a.

Ministar uprave za 2019. najavljuje promjene izbornog zakonodavastva, ali čini se samo parcijalne poput preferencijalnih glasova na lokalnim izborima. Trebao bi se mijenjati i zakon o izborima za Hrvatski sabor. Ostatak oporbe skeptičan.

A za suštinske promjene izbornog zakondavstva bit će potreban dogovor vladajućih i oporbe. To je možda i najveći problem.

Više pogledajte u prilogu Elvira Mešanovića

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.