Može li nova Uprava spasiti Uljanik?

Vijesti 01. stu 201818:06 > 18:22
N1

Nadzorni odbor Uljanika izabrao je novu tročlanu Upravu koja će nakon ostavke Giannija Rossande i Denisa Rabara preuzeti vođenje kompanije. Kako za N1 otkriva predsjednik NO Uljanika, tražila se uprava koja će odustati od nekretninskih projekata. Tri nova člana Uprave bit će predstavljena u petak, zadatak im je napisati novi.

U Nadzornom odboru još ne žele potvrditi, no, neslužbeno, tri člana Uprave našli su – u samom Uljaniku. Pitanje je – a jesu li i ta trojica suodgovorna za ovo stanje.

“Neću komentirati imena, i ja sam radio u brodogradilištu, ako ćemo govoriti na taj način, onda svatko može biti odgovoran za to”, kaže Samir Hadžić, privremeni predsjednik NO Uljanika.

Kako doznajemo, novi predsjednik Uprave dosadašnji je direktor financija, Emil Bulić, koji je u Uljanik tek u svibnju došao iz TDR-a. Pitanje je – je li i on tu kao privremeno rješenje.

“Nismo prošli ovoliki trud da bi bilo privremeno rješenje, ali ako ne budu mogli tražit ćemo dalje”, kaže Hadžić.

Jasno je da nemaju vremena za to. No, kako nam otkriva Hadžić, novi Nadzorni odbor tražio je Upravu koja će napisati posve novi, sad već treći plan za restrukturiranje, u kojem će odustati od izdvajanja Arsenala i prenamjene zemljišta za gradnju stanova i hotela.

“Definitivno neće biti turističko naselje usred Uljanika”, dodaje.

No, Hadžić još neće reći na koji drugi način bi Uljanik našao svoj dio novca za ulaganje. Jasno je da to sami – neće moći.

Zadnje relikvije realsocijalizma

Zanimljivo, u razmaku od 24 sata Petrokemija i Uljanik dobili su nove uprave. Petrokemija – konačno privatizirana – hoće li s novim vlasnicima koji donose veliku dokapitalizaciju, biti bolje sreće od Uljanika koji je bez stvarnog novca privatiziran u doba Kukuriku vlade?

“Način fukcioniranja Petrokemije i Uljanika kao zadnjih relikvija realsocijalizma je gotov bez obzira kakva bila struktura vlasništva”, kaže Ivan Vrdoljak, bivši ministar gospodarstva.

U životopisu Ivana Vrdoljaka i dalje stoji: uspješno je riješio sanaciju brodogradilišta. Ovih dana mnogi zahtijevaju istragu – ako je to sve bilo tako uspješno – kako to da bi su potrošene milijarde za koje je jamčila država, a brodovi nisu izgrađeni?

Neki ljudi su iznevjerili povjerenje, kaže saborski zastupnik HDZ-a Žarko Tušek, koji su to ljudi? Očito ne samo uprava Uljanika.

“Oni koji su davali garancije i trebali kontrolirati kako su te garancije izdavane”, kaže Tušek.

No, proziva li Tušek tako i svoju Vladu? On, kao i ministar financija Marić, kao da zaboravljaju da je i ova Vlada Uljaniku u siječnju ove godine dala jamstva u visini 96 milijuna eura. I očito su i oni mjesecima žmirili na to što Rossanda s time stvarno radi – ili ne radi.