U Rijeci će se radnici brodogradilišta 3. maj u ponedjeljak u 10.15 okupili su se na prosvjednom maršu ispred brodogradilišta, krenuli su gradom ka središtu Rijeke, gdje su održali prosvjedni skup.
Radnici od nove Uprave traže ne samo plaću za rujan i smjenu direktora Maksimilijana Percana, već i deblokadu računa koji je blokiran već 74 od mogućih 120 dana za pokretanje stečaja.
13:00 Prosvjed je završen
12:20 Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u Zagrebu, da država neće pošto-poto pokloniti partnerima brodogradilišta u Puli i Rijeci samo zato što se te kompanije nalaze u poslovnim teškoćama. Najavio je i sastanak s novom Upravom Uljanik grupe, koji će se održati u utorak.
Više čitajte OVDJE.
12:00 Župan Zlatko Komadina pridružio se prosvjedu radnika 3. maja. Rekao je da će županija formirati fond solidarnosti, ne samo za 3. maj nego za sve koji su u radnom odnosu, a ne primaju plaće. Kriterij će biti djeca, otkrio je.
“Od Vlade očekujem činjenje, no nažalost se ništa ne čini. Godinama se priča ista priča. Loptanje je između Uljanika i Vlade. 3. maj je taoc Uljanika i Vlade, odnosno ministarstva… Moja politička opcija je bila na vlasti i riješila je kako je riješila. Od tada se u 3. maju nije pratilo ništa. Novci za restrukturiranje su isparili iz 3. maja. Uljanik mora pustiti 3. maj i dati ga partneru, jer za njega ima interesa, a ne ga držati kao taoca. Uljanik mora prizdraviti 3. maj i pustiti ga na tržište”, rekao je Komadina.
11:19 “Ne znam što bih rekao. Borimo se, a ne znamo ni sami protiv koga. Pretpostavljali smo da će doći do ovoga, ali nismo bili spremni dna ovakvu situaciju, da će ispasti da smo mi nekakvi sukrivci. Ja sam trećemajac, roditelji su mi bli trećemajci, prepušteni smo u ruke drugima, nismo vladali sami sobom, sad smo tu di jesmo. Svi smo toliko očajni, već dva mjeseca ovo traje. U stvarnosti, prvi problemi su počeli prije 65 godina, kulminiramo je u 1. mjesecu ove godine. Dogodilo se da smo žmirili na ovo pet godina, pet godina nas sustavno potkopavaju”, kaže radnik 3. maja Dejan Stojanović.
10:54 Među onim zaposlenicima riječkog škvera kojim ponestaje optimizma je Arsen.
“Teško, ljudi bi radili, ali svezani smo, teško je”, kaže.
Na ulice su izašli kaže jer se u krugu brodogradilišta više ništa ne može postići: “Ovako ćemo nešto probati postići, ako bude nešto od toga”.
10:52 Radnik Mitar Vrsalovićkaže da, ako ne opstane brodogradnja, u Rijeci se više ništa neće proizvoditi.
“U ‘3. maju’ je nekada radilo 7000 ljudi, a vidite na što je to danas spalo”, kaže Vrsalović kojem su u riječkom brodogradilištu radili otac, majka i brat.
10:30 ‘Ovaj prosvjed je zadnji vapaj prema Vladi da se prestane ograđivati od problema radnika 3. maja’, rekao je za N1 Mladen Novosel (SSSH). ‘Za Agrokor su preko noći našli rješenje, zašto sad ne donesu Lex Uljanik, Lex 3. maj?’, kaže Novosel.
10:13 Vedran Sabljak, voditelj ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, smatra da probleme u “3. maju” mogu riješiti jedino Vlada te Ministarstva gospodarstva i Ministarstvo financija – a to je isplata plaća i deblokada računa, te, dugoročno, pronalazak strateškog partnera kako bi se osigurala budućnost brodogradilišta. Sabljak upozorava da je veliki problem i nedostatak komunikacije te da neizvjesnost tjera radnike da budućnost potraže u nekom od brodogradilišta u Europi.
“Ako radnici odu, onda se neće imati što spašavati”, kaže Sabljak.
9:35 Juraj Šoljić, predsjednik sindikalnog odbora za N1 najavio je prosvjedni marš. Očekuju da će se radnicima priključiti i građani Rijeke. Prosvjed je apel Vladi koja je suodgovorna za stanje u 3. maju, rekao je. Najodgovornija je, podsjetio je, Uprava Uljanika.
Žele, kaže, sudjelovati u izradi plana restrukturiranja. ”Nadam se velikom broju građana Rijeke koji će nas doći podržati”, dodao je uoči prosvjeda.
9.00 Od nove Uprave Uljanik grupe radnici riječkog brodogradilišta traže definiranje načina povrata pozajmice Uljaniku, koja je sada zbog kamata narasla na 603 milijuna kuna. Traže zaista aktivnu ulogu u modelu restrukturiranja brodogradilišta te upoznavanje sa svim konkretnim i potencijalnim strateškim partnerima. Službeno, tu je ponuda talijanskog Fincantierija, a neslužbeno, kažu, postoje još dvije ponude iz Njemačke i Nizozemske. Radnicima 3. maja cilj je očuvanje svakog radnog mjesta i postupno osamostaljenje od Uljanika, javlja Ribarović.
8:00 Gradonačelnik Vojko Obersnel i župan Zlatko Komadina podržavaju ovakvo okupljanje trećemajaca.
Župan Komadina kaže kako će tek vidjeti hoće li ići na okupljanje, ali inicijativu zdušno podržava.
– Ja sam tu, pridružit ću se ako se tako dogovori Krizni stožer, zasad je dogovor da govore predsjednici Gradskog vijeća i Županijske skupštine, kako se skup ne bi politizirao. Ali, ponavljam, tu sam i doći ću ako to odobre oni kojih se to tiče. A građani znaju da sam tu, u rješavanju »3. maja«, duboko unutra već mjesecima. Jer to nije pitanje samo »3. maja«, nego i fakulteta brodogradnje, budućnosti Rijeke, obrazovanja mladih… – kazao je Komadina za Novi list.
Gradonačelnik Obersnel ističe da na skupu osobno neće moći biti, jer mora otputovati u Italiju, budući da je pozvan na sastanak na kojem će se sastati gradonačelnici gradova koji su bili i koji će biti Europske prijestolnice kulture, gdje će predstaviti riječki projekt Rijeka 2020.
– Apsolutno podržavam prosvjed radnika 3. maja i u stalnom sam kontaktu s predstavnicima radnika i sa sindikatima. Također, uz župana Komadinu dio sam Kriznog stožera »3. maja« kroz koji nastojimo utjecati na bolju budućnost tvrtke, naravno u okviru mogućnosti koje kao regionalna i lokalna samouprava imamo na raspolaganju. Isto tako, Grad Rijeka je organizatorima prosvjeda pružio i kompletnu logističku podršku. Na prosvjedu će biti moji zamjenici i predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke kojima je, kao i meni, cilj opstanak brodogradnje u Rijeci i naravno, isplata plaća radnicima. Vjerujem da će na prosvjed doći i većina gradskih vijećnika, ali i velik broj Riječanki i Riječana. Brodogradnja u Rijeci nema alternativu, i država mora shvatiti da djelatnosti vezane uz more ne mogu biti samo one koje proizlaze iz turizma – kazao je Obersnel za Novi list.